Yozgat'ta vatandaş tedirgindi! İstedikleri gibi zam yapamayacaklar

Yozgat'ta vatandaş tedirgindi! İstedikleri gibi zam yapamayacaklar
Ticaret Bakanlığı'nın Yozgat'ta fırıncıların kendi başlarına zam yapmalarını engelleyen kararı, simit fiyatlarını düzenleyen yeni düzenlemelerle birlikte daha da güçlendi.

Ticaret Bakanlığı'nın Yozgat'ta fırıncıların kendi başlarına zam yapmalarını engelleyen kararı, simit fiyatlarını düzenleyen yeni düzenlemelerle birlikte daha da güçlendi. Ticaret Bakanlığı, simit fiyatlarının belirlenmesinde kritik bir rol üstlenmek üzere yetkilendirildi. Artık, ekmek fiyatlarında olduğu gibi, simit fiyatları için de Ticaret Bakanlığı'nın görüşü alınması zorunlu hale geldi. Bu kararın yürürlüğe girmesi için hazırlanan tarifenin Bakanlık tarafından olumsuz değerlendirilmesi durumunda, yeni tarife talebi gerekçeleriyle birlikte tekrar Bakanlık onayı alınarak yürürlüğe girecek.

Bu karar, fırıncıların fiyatlarını kendi başlarına belirlemelerini engellemek amacıyla alındı. Zira özellikle son dönemde sık sık zam yapan fırınlar, tüketicilerin tepkisini çekiyor ve ekonomik sıkıntı yaşayan vatandaşları olumsuz etkiliyordu. Bu nedenle Ticaret Bakanlığı, simit fiyatlarının denetimini eline alarak piyasada istikrarı sağlamayı amaçlıyor.

Ticaret Bakanlığı'nın bu yeni düzenlemesi, "Tacir ve Sanayiciler Tarafından Üretilen Mal ve Hizmetlerin Azami Fiyat Tarifelerinin Düzenlenmesi Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik" adı altında Resmi Gazete'de yayımlandı. Bu yönetmelik değişikliği, 15/12/2004 tarihli ve 25671 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan Tacir ve Sanayiciler Tarafından Üretilen Mal ve Hizmetlerin Azami Fiyat Tarifelerinin Düzenlenmesi Hakkında Yönetmeliğin 4. maddesinin ikinci fıkrasını değiştirdi.

Yönetmelikte yapılan değişikliklerle birlikte, tarifelerin belirlenmesinde ilgili meslek komitesinin görüşü alınacak ve bu komite en geç on beş gün içinde görüşünü bildirecek. Ancak simit fiyatlarına ilişkin tarifenin belirlenmesi sürecinde, yönetim kurulu Ticaret İl Müdürü, Tarım ve Orman İl Müdürü, esnaf ve sanatkarlar odaları birliği, tarifeyi düzenleyen oda ve ilgili belediyenin temsilcilerinden oluşan bir heyetin değerlendirmesini alacak. Heyetin değerlendirmesi ve ilgili meslek komitesinin görüşü dikkate alınarak, Ticaret Bakanlığı'nın olumlu görüşünün alınmasından sonra tarife meclisin onayına sunulacak.

Ancak, Bakanlık tarafından olumsuz görüş bildirilmesi halinde, yeni tarife talebi gerekçeleriyle birlikte tekrar Bakanlık görüşü alındıktan sonra meclisin onayına sunulacak. Bu süreçte heyetin tekrar toplanmasına gerek olmayacak.

Ticaret Bakanlığı'nın bu kararı, Yozgat'taki fırıncıların artık kendi başlarına zam yapamayacaklarını ve fiyat değişiklikleri için Bakanlık onayının zorunlu hale geldiğini gösteriyor. Bu durum, hem tüketicilerin hem de işletmelerin piyasada daha dengeli ve adil bir rekabet ortamı bulmalarına olanak sağlayacak gibi görünüyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.