Ak Parti Yozgat İl Başkanlığı'ndan açıklama! Çok sayıda partili katıldı

Ak Parti Yozgat İl Başkanlığı'ndan açıklama! Çok sayıda partili katıldı
AK Parti Yozgat İl Başkanlığı, 27 Mayıs 1960 Askeri Darbesi'nin 64. yıldönümü vesilesiyle bir açıklama yaptı.

AK Parti Yozgat İl Başkanlığı, 27 Mayıs 1960 Askeri Darbesi'nin 64. yıldönümü vesilesiyle bir açıklama yaptı. İl Başkanlığı'nda düzenlenen anma programına AK Parti İl Başkanı Çelebi Altuntaş, İl Kadın Kolları Başkanı Erva Kevser Yurtlu, Merkez İlçe Başkanı Muhammed Ali Gün ve partililer katıldı.

İl Başkanı Çelebi Altuntaş, 27 Mayıs Darbesi'nin Türk demokrasisine vurulmuş ilk darbe olduğunu vurgulayarak, "Türk demokrasisine ilk hançerin saplandığı toplum mühendisliğinin temelleri, Cumhuriyet döneminde gerçekleştirilen ilk darbe olan 27 Mayıs 1960 Askeri Darbesi ile atılmıştır. 27 Mayıs Darbesi, milli iradeden kopan bir zihniyetin ürünü olarak vicdanlara, hukuka, tarihe ve insanlığa silinmez bir leke bırakmıştır" dedi.

Altuntaş, açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi: "Dönemin tek partili CHP (Cumhuriyet Halk Partisi) yönetimiyle girdikleri seçim yarışında rekor oyla iktidara gelen Adnan Menderes ve yol arkadaşları, kısa süre içinde gerçekleştirdikleri projelerle Türkiye'ye çağ atlatmışlardır. Milletimizin milli ve manevi değerlerini Anadolu'dan silmeye çalışan CHP iktidarının anti-demokratik uygulamalarını izale etmiş, tek parti rejiminin en büyük ayıplarından 'Türkçe Ezan' uygulamasını kaldırarak Anadolu'nun Ezan-ı Muhammedi'ye olan özlemini gidermişlerdir. Devlet ve vatandaşın kuvvetli bağından rahatsız olanlar çeşitli yalan ve iftiralarla 1960 yılında, askerin namlusunun Çankaya Köşkü'ne çevrilmesini sağlamışlardır."

Altuntaş, darbe zihniyetini eleştirerek, "Doğrudan millete savaş açan cuntacı zihniyet, demokratik yönetime anti-demokratik yöntemlerle el koyarak seçilmiş yöneticileri tutuklamış, tiyatrovari 'Yassıada Yargılamaları' ile masum insanları hukuk dışı şekilde idam etmiştir. İdam edilenler Milletin Vekilleri değil bilakis demokrasi ve milli iradeye olan inançlarıyla Türk Milleti olmuştur. Üzerinden yarım asırdan fazla geçmesine rağmen benzer bir senaryo da 15 Temmuz'da sahnelenmeye çalışılmıştır. Ancak milletimiz vakur duruşuyla, millet iradesi üzerinde tahakküm kurmak isteyenlerin oyunlarını 15 Temmuz'da son kez bozmuş; Cumhurbaşkanımız, Genel Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde, 15 Temmuz'da demokrasi düşmanlarına en büyük dersi vermiştir. Bu vesile ile Türkiye'de darbe dönemlerinin kapandığını ve darbelere karşı mücadelemizi sürdüreceğimizi belirtiyor; demokrasi ve özgürlüklerin daim olması adına canlarını feda eden Adnan Menderes ile Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan olmak üzere tüm demokrasi şehitlerimizi rahmetle anıyoruz. Demokrasimize ve irademize düşman olan şer odaklarını hiçbir zaman unutmayacağız" dedi.

Açıklamada, 27 Mayıs 1960 Darbesi'nin Türk demokrasisine ve milli iradeye büyük zarar verdiği, demokrasiyi ve milli iradeyi savunmanın önemine dikkat çekildi. AK Parti Yozgat İl Başkanlığı, darbelere karşı duruşlarını ve demokrasi mücadelesini sürdüreceklerini belirterek, demokrasi şehitlerine rahmet diledi. Program, demokrasiye olan bağlılık vurgusuyla sona erdi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.