Anadolu tarihinde bir ilk! Yozgat'ta kurulmuş

Anadolu tarihinde bir ilk! Yozgat'ta kurulmuş
Türkiye'nin tam ortasında yer alan Yozgat, tarihi ve kültürel zenginlikleriyle birçok ilke ev sahipliği yapmaya devam ediyor.

Türkiye'nin tam ortasında yer alan Yozgat, tarihi ve kültürel zenginlikleriyle birçok ilke ev sahipliği yapmaya devam ediyor. Osmanlı Devleti döneminde kurulan Anadolu'nun ilk futbol takımı da bu köklü şehrin bir eseri. Yozgat Mektebi Sultani öğrencileri tarafından 1910 yılında kurulan bu takım, tarihe adını altın harflerle yazdırdı.

Yozgat Mektebi Sultani Futbol Takımı, Osmanlı Devleti'nin başkenti İstanbul'da Fenerbahçe'nin kuruluşundan yalnızca üç yıl sonra, 1910 yılında kuruldu. Futbolun Osmanlı topraklarında yayılmaya başladığı bu dönemde, Yozgatlı öğrenciler de bu spor dalına olan ilgilerini bir adım öteye taşıyarak Anadolu'nun ilk futbol takımını kurdular.

anadoluda-ilk-futbol-takimi-yozgatta-kuruldu-3.jpg

Araştırmacı Osman Karaca'nın makalesine göre, Avrupa’da 19. yüzyılda başlayan futbol, Osmanlı topraklarına Selanik üzerinden girmiş ve 1897 yılında İzmir’de İstanbul karmasıyla yapılan maç, Anadolu topraklarındaki ilk futbol müsabakası olarak tarihe geçti. İstanbul'da ise futbol, Beşiktaş (1903), Galatasaray ve Fenerbahçe gibi kulüplerin kurulmasıyla hızla yayılmış, özellikle lise öğrencileri arasında popüler hale geldi.

Osman Karaca, makalesinin devamında şu bilgilere yer veriyor: "1907 yılında İstanbul’da kurulan Fenerbahçe kulübünden üç yıl sonra Yozgat Mektebi Sultani öğrencileri tarafından kurulan Yozgat Mektebi Sultani Futbol Takımı, Anadolu'da kurulan ilk futbol takımı olarak tarihteki yerini almıştır. Bu takım, Yozgat Lisesi öğretmenleri ve öğrencileri tarafından, okul müdürü Bahattin Efendi ve beden eğitimi öğretmeni Salih Şevket Efendi'nin idaresinde kurulmuştur. Takımın forması beyaz fanila üzerine kırmızı hilal ve diz kapağına kadar olan pantolondan oluşmaktaydı. Özellikle Balkan Savaşı'nda babalarını kaybeden subay çocukları, Yozgat Sultanisi'nde parasız yatılı olarak eğitim görmekteydi. Futbolun Anadolu’da bu kadar hızlı yayılması, Yozgat Mektebi Sultani Futbol Takımı’nın 1910 yılında kurulması tesadüf değildir."

anadoluda-ilk-futbol-takimi-yozgatta-kuruldu-2.jpg

Karaca, Yozgat Mektebi Sultani Futbol Takımı’nın 1910 yılındaki kuruluşunun ardından yaşanan zorluklara da değinerek şunları ifade etti: "1914 yılı yazında seferberlik ilan edilince Yozgat Lisesi öğrencileri gönüllü olarak cepheye gitmiş ve 1915 yılında hiçbir öğrenci geri dönmediği için lise kısmı kapatılmıştır. 1910 yılında kurulan futbol takımı da seferberlik sonrası 207 öğrencisinin tamamını Çanakkale cephesine göndermiş, geriye sadece 15 kişi dönmüştür. Kahraman Yozgat Lisesi öğrencileri ve futbol takımı tarihe gömülmüş, günümüze sadece o dönemde çekilen Yozgat Mektebi Sultani Futbol Takımı’nın fotoğrafı kalmıştır."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.