Yozgat'tan Türkiye'ye örnek bir proje daha!

Yozgat'tan Türkiye'ye örnek bir proje daha!

Tarım ve Orman Bakanlığı, Yozgat Valiliği ve Yozgat Belediyesi ve ile ortaklaşa hazırlanan Otomatik Mamatik Projesi’nin tanıtımı yapıldı.

A+A-

Yozgat Valiliği, Yozgat Belediyesi ve Orman Bakanlığı ile ortaklaşa hazırlanan Otomatik Mamatik Projesi’nin tanıtımı yapıldı.

Yozgat Belediyesi, sokak hayvanları için 3 farklı beslenme odağı oluşturarak hayvanların beslenmesine destek sağlarken, çevre kirliliğinin de önüne geçiyor.

Sokak hayvanlarının su ve yiyecek ihtiyaçlarının karşılanması için güneş enerjisi ile çalışan mamatikler aynı zamanda çevre kirliliğini önleme görevini de yapmış olacak.

Yozgat Belediyesi sahipsiz sokak hayvanlarına yönelik olarak beslenme odağı projesini hayata geçirdi.

Yozgat Belediyesi tarafından gerçekleştirilen proje kapsamında mamamatik ve sumatik içeren cihaz Meydan Yeri, Lise Caddesi ve Cumhuriyet Parkı’nda uygun görülen bir alana yerleştirildi.

img-0132.jpg

BESLENME ODAĞI PROJESİ

Yozgat’ta sahipsiz sokak hayvanlarının beslenme ve su ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla Yozgat Belediyesi beslenme odağı projesini hayata geçirdi.

Proje kapsamında çevreyi kirleten ve geri dönüşüm imkanı olan pet şişeler kullanılacak. Böylelikle hem doğanın korunması hem de hayvanların ihtiyaçlarını gidermesi sağlanacak.

15032021-604f7e8b2320e-default.png

TANITIMI YAPILDI

Yozgat Belediye Başkan Yardımcısı Murat Tanışman, Yozgat Valiliği, Yozgat Belediyesi ve Orman Bakanlığı’nın ortaklaşa yürüttüğü Otomatik mamatik projesinin tanıtımını yaptı.

Sokak hayvanlarının yem ve su ihtiyacını karşılama amacıyla yapılan aracın şehrin çeşitli yerlerine yerleştirildiğini belirten Tanışman, konuya ilişkin bu bilgileri verdi:

“Bu araç Güneş enerjisi ile çalışan bir Otomatik mamatiktir. Buradaki amaç hem çevreye verilen kirliliği önlemek hem de sokak hayvanlarının besleme ihtiyacını karşılamaktır. Yozgat’ta ilk defa olarak belediye olarak belirli noktalara konuldu. İnşallah amacına ulaşır burada ki bizim isteğimiz vatandaşlarımızın elindeki pet şişeleri cam şişeleri sokaklara bırakmamaları buradan geçerken hem sokak hayvanlarına faydası olması için pet şişeleri attıklarında hayvanlarımıza bir nebze yemek vermek için ihtiyacını karşılamak için mamatik’e atmalarını istiyoruz. Bu projemiz istenilen seviyeye gelir şuana kadar sokak hayvanlarının yoğun olduğu noktalara konuldu.

Bu projede emeği geçen Yozgat Valimiz Ziya Polat’a, Belediye Başkanı Celal Köse’ye Yozgat Orman Müdürü Cihan Eğilmez’e de teşekkür ediyoruz.”