Yozgat'tan tepki: Şiddetle kınıyoruz

Yozgat'tan tepki: Şiddetle kınıyoruz

Yerköy Belediyesi Veteriner Hekimi İlhan Yılmaz, Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden basına yansıyan hayvana şiddet görüntüleri herkesi derinden yaraladığını belirterek, yapılan hayvan eziyetlerini şiddetle kınadıklarını söyledi.

A+A-

Yerköy Belediyesi Veteriner Hekimi İlhan Yılmaz, Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden basına yansıyan hayvana şiddet görüntüleri herkesi derinden yaraladığını belirterek, yapılan hayvan eziyetlerini şiddetle kınadıklarını söyledi.

Yerköy Belediyesinin, dün de bugün de bu konuda sorumluluk duygusuyla çalıştığını ifade eden Veteriner Hekim İlhan Yılmaz, “Son günlerde ülkemizin çeşitli bölgelerinden basına yansıyan hayvana şiddet görüntüleri hepimizi derinden yaraladı. “Dağlara buğday serpin de Müslüman ülkede kuşlar aç demesinler” şuuruna sahip bir medeniyetin emanetçileri olarak bu toprakların herhangi bir karışında hayvanların zulme uğruyor olması asla kabul edilemez. Bizim mesleğimizin ortaya çıkış amacı da budur; bu canları yaşatmak, iyileştirmek, korumak. Belediyemiz dün de bugün de bu konuda üstün bir çaba ve sorumluluk duygusuyla çalışıyor. Bize emanet olan bu canlara imkânlarımızın yettiği en üst noktaya kadar gözümüz gibi bakıyoruz. “ dedi.

“SAHİPSİZ KÖPEK POPÜLASYONU BİR HAYLİ FAZLA”

Türkiye’de ve Yerköy’de son yıllarda yoğun bir sahipsiz köpek popülasyonu yaşandığını ifade eden Yılmaz, “Bu köpeklerin rutin bakım ve sağlık kontrollerini belediyemizin geçici bakım ve besleme alanında gerçekleştiriyoruz. Kendilerine yaklaştırmayan hayvanlarımızı sokaklardan bu alanlara taşımak için ‘kullanımı yasal olan ve hayvanların canına, sağlığına kast etmeyen’ fünyeli tabancalar kullanılıyor. Bu yöntem, bütün belediyelerin kullandığı ve aslî amacı hayvanlara zarar vermek değil bilâkis onları korumak olan rutin bir uygulamadır. Bu hayvanlarımızın periyodik aralıklarla aşısı, bakımı, beslenmesi yapılmak zorundadır. Aksi halde hem kendi sağlıkları hem toplum sağlığı risk altına girer. Bu periyodik bakımı gerçekleştirmek üzere onları beslenme ve bakım alanlarına götürürken zaruri durumlarda uygulanan yöntemlerin, vicdanımızı derinden yaralayan şiddet görüntüleriyle kıyaslanması ve bunun bir şiddet olduğu iddiası bilgi eksikliğinden kaynaklanan yanlış bir yönlendirmedir. Kamuoyuna, ilçemizde sokak hayvanlarına şiddet uygulandığı iddiası ile yansıtılan görüntüler; hayvan dostlarımızı rutin bakımlarını yapmak üzere Belediye Bakım ve Besleme Alanına götürmek için kullanılan zaruri ve yasal bir uygulamadır. İlçemizin her bir karışında nefes alıp veren sessiz dostlarımızın canı, hakkı ve hukuku bize emanettir.” şeklinde konuştu.

Yeniufuk

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.