Yozgat'tan tanıtım atağı! Her şey bu uygulamada olacak

Yozgat'tan tanıtım atağı! Her şey bu uygulamada olacak

Yozgat Valisi Ziya Polat, ORAN Rota uygulaması ile amaçlarının Yozgat’ın tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerini tanıtmak olduğunu söyledi.

A+A-

Yozgat Valisi Ziya Polat, ORAN Rota uygulaması ile amaçlarının Yozgat’ın tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerini tanıtmak olduğunu söyledi.

ORAN Rota Yozgat Web Sitesi Mobil Uygulama İmza töreni düzenlendi. Valilik Makam toplantı salonunda düzenlenen imza törenine; Vali Ziya Polat, ORAN Genel Sekreteri Ahmet Emin Kilci ve İl Kültür Müdürlüğü yetkilileri katıldı.

Yozgat Valisi Ziya Polat yaptığı konuşmada;  imza töreni ile Yozgat’ın ulusal ve uluslar arası düzeyde tanıtılmasına büyük katkı sağlanacağını ifade etti.

Vali Polat, “ Yiğitler Şehri Yozgat Tarihi, Kültürü, Turizmi, gastronomisiyle Yozgat’ımızın tanıtımına destek sağlayacağımızı düşündüğümüz Rota Yozgat uygulamasını inşallah imza törenimizle başlayacağız. Amacımız Yozgat’ın güzelliğini anlatmak günümüz teknoloji ve bilgi çağı, sosyal medya çağı bizler bunu internet ortam üzerinden telefon uygulaması ile beraber tanıtım yapmak için imzamızı ORAN kalkınma ajansı ile birlikte atacağız. Yozgat’ın değerleri güzelliklerini profesyonel ekip tarafından videoların çekilmesi, fotoğrafların çekilmesi 360 derece 4K çekimlerinin yapılması ve uygulama üzerinden insanlarımıza ulaştırmak hedefi içerisindeyiz. En kısa zaman içerisinde şirketler ile ORAN Kalkınma ajansımız anlaşma yapar bu uygulamayı en kısa sürede hayata geçmesini istiyoruz. Yozgat’ın tarihi kültürel yerlerini sizlerde biliyoruz sizlerde biliyorsunuz ancak bunu insanlarımıza hem ulusal hem de uluslar arası düzeyde tanıtmak için çaba göstermek gerekiyor basınımızdan da destek istiyoruz” diye konuştu.

Rota Yozgat Web Sitesi Mobil Uygulama hakkında bir açıklama yapan ORAN Genel Sekreteri Ahmet Emin Kilci’de, “Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajanları Genel Müdürlüğü Koordinasyonunda faaliyet gösteren Orta Anadolu Kalkınma Ajansı kurulduğu günden bu yana TR72 bölgesinde turizm ve tanıtımın geliştirilmesine yönelik önemli çalışmalar yapmıştır. Turizm altyapısının geliştirilmesine yönelik birçok destek sunmuş, tanıtım faaliyetleri kapsamında yapılan çok sayıda organizasyonda ise hem destekleyici hem de paydaş olarak yer almıştır.  Ajansın 2022 yılı Çalışma Programında yer alan faaliyetlerden birisi de Yozgat ilinin turizm ve tanıtım alanında desteklenmesi için bir web sitesi ve mobil uygulama geliştirilmesidir. Bu kapsamda çalışmalarına devam eden ORAN, uygulamada yer alması gereken öğeleri ve bu konuda yapılması gereken çalışmaları belirlemiştir. Gerekli hazırlık çalışmaları sonucunda Yozgat Valiliği himayesinde Orta Anadolu Kalkınma Ajansı tarafından yürütülen Rota Yozgat uygulaması geliştirilmeye başlanmıştır. Uygulama kapsamında, Yozgat ilinde ve ilçelerinde belirlenen bölgelerde doğal güzellikler, tarihi eserler ve gastronomi ürünleri gibi turistik değerlerin 4K çözünürlükte fotoğraf ve video çekimleri,  belirlenen konumlarda timelapse çekimleri ve 360o video çekimleri yapılarak hazırlanan web sitesinde ve mobil uygulamada gösterimi ve tanıtımı yapılacaktır. Ayrıca uygulama çerçevesinde, ilin tanıtımına ilişkin destinasyonlar ve rotalar belirlenerek ziyaretçilerin beğenisine sunulacaktır. Yozgat iline özel logo çalışması ve ilin turistik değerlerini sergileyen bütüncül bir tanıtım çalışması da bu uygulama ile hayata geçirilecektir. “Rota Yozgat” ile şehrin turizm ve tanıtımına büyük bir katkı sunulması beklenmektedir.”dedi.

Uygulama konusunda da açıklama yapan Kilci, şöyle devam etti:

“Turizm sektörü ve tanıtım faaliyetleri, bilgi teknolojilerinde yaşanan ilerlemelerden ve yeni teknolojilerden yoğun bir şekilde etkilenmektedir. Bir ziyaretçinin ilk izlenimlerinde gideceği destinasyon ile ilgili sözlü, yazılı ve görsel her türlü dijital medya ve basın yayın önemli bir etkendir. Ziyaretçiler yolculuk öncesi edindikleri bilgileri akıl ve duygu yorumuyla birleştirerek rota hakkında zihinsel bir çerçeve çizerler. İyi yönetilen ve marka haline gelmiş bir destinasyon olmak için sunulan hizmet ve deneyimlerin yanında ziyaretçilerin bölgeye ilişkin fikirlerinin ve hislerinin de dikkate alınması gerekmektedir. Günümüzde ziyaretçiler ve destinasyon arasındaki bağı güçlendiren en önemli unsur bilgi ve iletişim teknolojileri ve bu teknolojiler özelinde dijital ve sosyal medya olarak kabul edilmektedir. Rota Yozgat uygulaması Yozgat ili için gereken bu vizyon üzerine tasarlanmıştır.” 

Yeniufuk

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.