Yozgat'tan tam destek!

Yozgat'tan tam destek!

Yozgat Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Çelik, Ankara Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran’ı makamında ziyaret etti.

A+A-

Ankara Ticaret Odası (ATO), 30-31 Mart'ta gerçekleştirilecek "EKO İKLİM Ekonomi ve İklim Değişikliği Zirvesi"ne Yozgat Ticaret ve Sanayi Odası geniş katılımla destek verecek.

Yozgat Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) İklim değişikliğinin etkileri ve Avrupa Birliği’nin 'Yeşil Mutabakat' kapsamında yürürlüğe koyacağı 'karbon vergisi' gibi reel sektörden başlayarak tüm kesimleri etkileyecek sürecin ele alınacağı 'EKO İKLİM Ekonomi ve İklim Değişikliği Zirvesi'ne öncülük eden Ankara Ticaret Odası’ne (ATO), tam destek verecek.

Yozgat Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Çelik, Ankara Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran’ı makamında ziyaret etti.

yozgat-ticaret-ve-sanayi-odasi-baskani-sinan-celik-ato-yonetim-kurulu-baskani-gursel-baran-i-ziyaret-etti-h354958-bb9de.jpeg

Ankara Ticaret Odası Başkanı Gürsel Baran, Yönetim Kurulu Başkan Vekili, Ankara Kent Konseyi Yürütme Kurulu Başkanı Halil İbrahim Yılmaz, Ankara Ticaret Odası Genel Sekreter Yard. Ahmet Arif Sezgin ve Tana Mühendislik AŞ. Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Tibukoğlu’nun bulunduğu ziyarette Yeşil Mutaakat Politikası Paris İklim Anlaşması ile yeni sorumluluklar getirilen Eko İklim: Ekonomi ve İklim Değişikliği Zirvesi Fuarı Konuları ve Yozgat Ekonomik Kalkınması için Ankara Ticaret Odası ve Yozgat Ticaret ve Sanayi Odası arasında yapılacak olan ekonomik işbirlikler konuşuldu.

Ankara Ticaret Odası Başkanı Gürsel Baran, Ekonomik işbirliğiyle ve EKO İklim Zirvesi konularında Yozgat Ticaret ve Sanayi Odası’na her türlü destekleri sunacaklarını belirtti.

 

Yozgat Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sinan Çelik, Ankara Ticaret Odası Başkanı Gürsel Baran’a teşekkür ederek kendilerini Yozgat’a davet etti.

DESTEK SAĞLANACAK

Yozgat TSO Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Çelik, İklim değişikliğinin ticaretten sanayiye, ekonomiden eğitime, çevreden ve doğadan evlere kadar her alanın konusu olduğuna dikkat çekerek, Yozgat sanayicisinin, ihracat yapan firmalarının Yeşil Mutakabat için gerekli finans, kredi, destek, hibe iletişimlerini sağlamak üzere yapılacak görüşmelere destek olunacağını söyledi.

TSO Başkanı Çelik, “EKO İklim zirvesinde Yozgatlı İş İnsanları, sanayicileri ve yatırımcılarımıza finansman kaynaklarının sağlanması için B2B görüşmelerine katılımın sağlanmasına destek olunacak. 2026’dan 2050’ye kadar ödenecek olan yaklaşık 60 Milyar Euro’luk karbon vergisinin, işletmelerimize kaynak olarak aktarılması, yatırım, üretim, ticaret ve istihdam alanlarında kullanmayı mümkün kılmak için bu zirvede 30-31 Mart 2022 tarihlerinde ATO Congresium’da gerçekleştirilecek organizasyonunda Yozgat İş Dünyasının, Uluslararası kriterlere uygun iklim dostu bir ekonominin nasıl kurulacağını tartışmak üzere, bütün sektörlerin birarada olacağı bu zirvede Yozgat Ticaret ve Sanayi Odası ve Yozgat İş İnsanları olarak katılım gerçekleştirmeyi hedefliyoruz” dedi.

ZİRVEYE DAVET

Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Ankara Kent Konseyi (AKK) Başkanı Halil İbrahim Yılmaz, Ankara'daki 400 "iklim elçisi" ile buluşmak ve güç birliği yapmak üzere Ankara Ticaret Odası öncülüğünde 30-31 Mart tarihlerinde ATO Congresium'da gerçekleştirilecek "EKO İKLİM Ekonomi ve İklim Değişikliği Zirvesi ve Fuarı"na davet etti.

ATO Başkanı Yılmaz, TSO Başkanı Çelik’e gönderdiği davet yazısında son otuz yıldır dünyanın önemli gündem maddelerinden biri olan, Covid-19 pandemisinin tetiklediği kriz ortamında etkileri daha çok hissedilen küresel iklim değişikliğinin olumsuz sonuçlarını en aza indirmek, insanlığın öncelikli amaçlarından biri haline geldiğini ifade etti.

Baharın müjdecisi ilk cemrenin havaya düştüğünü, diğer cemrelerinde suya ve toprağa düşeceğini hatırlatan Yılmaz, "Cemrelerin havayı, suyu, toprağı uyandırdığı gibi, toplumların cemresi gençler de enerjisi, umut ve idealleriyle toplumu uyandırır. Bu anlamda gençlik, her milletin dördüncü cemresidir. İklim elçisi olan her bir gencimiz, Türkiye'nin güzel yarınlarını müjdeleyen birer cemredir" diye konuştu.
"İklim Elçileri" olarak gençlerin Şura'da ortaya koyduğu dinamik iradeyi sürdürebilir kılmak istediklerini söyleyen Yılmaz, "Sizlere iklim dostu bir ekonomiyi nasıl kuracağımızın yol ve yöntemlerini arayan bir sürecin parçası olmayı teklif ediyorum. Zamanın ruhunu, dinamizmini, anlamını temsil eden siz gençleri, yarınların mutlu, huzurlu, müreffeh Türkiye'sinin nasıl kurulabileceğine dair düşüncelerinizi paylaşmak üzere Ankara'ya bekliyorum" dedi.

Yozgat Hakimiyet