Yozgat'tan memur maaşları ile ilgili şok eden açıklama

Yozgat'tan memur maaşları ile ilgili şok eden açıklama

Türk Sağlık Sen Yozgat Şube Başkanı Ayhan Delibaşı, memur maaşlarında yaşanan erimenin vahim boyutlarına dikkat çekerek, aylık 7 bin 50 liraya varan kayıpların yaşandığını belirtti.

A+A-

Türk Sağlık Sen Yozgat Şube Başkanı Ayhan Delibaşı, memur maaşlarında yaşanan erimenin vahim boyutlarına dikkat çekerek, aylık 7 bin 50 liraya varan kayıpların yaşandığını belirtti. Delibaşı, Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) kasım ayı enflasyon rakamlarını değerlendirirken, memur maaşlarına yapılan zamın enflasyonun gerisinde kalarak alım gücünü ciddi şekilde azalttığını ifade etti.

maaslarindaki-erime-7-bin-50-lira.jpg

Başkan Delibaşı, yaptığı açıklamada kasım ayındaki enflasyonun yüzde 3,28 olarak gerçekleştiğini, haziran-temmuz arasındaki dönemde ise enflasyonun yüzde 33,65'e ulaşarak yıllık bazda yüzde 61,98'e çıktığını dile getirdi. Temmuz ayında memur maaşlarına enflasyon farkı hariç yüzde 6 zam yapıldığını hatırlatan Delibaşı, bu zamın gerçekleşen enflasyon karşısında yetersiz kaldığını belirtti. Memur maaşlarındaki erimenin, alım gücünün haziran seviyelerine getirilmesi için en az 7 bin 50 lira artış gerektiğine vurgu yaptı.

Başkan, toplu sözleşme görüşmelerinin ardından kararlaştırılan maaş artışlarının enflasyon hedefinin gerisinde kalarak memur maaşlarını erittiğini söyledi. Kamu çalışanları ve emeklilerin ekonomik sıkıntılarının artarak devam edeceğini öne süren Delibaşı, bu durumun sürdürülebilir olmadığını ifade etti.

Türkiye Kamu-Sen olarak kamu çalışanlarına ve emeklilere piyasa gerçekleriyle örtüşen maaş zammı yapılması gerektiğini belirten Delibaşı, alım gücünün yükseltilmesi için gerçek enflasyonun üzerinde bir artış ve refah payı verilmesinin zorunlu olduğunu vurguladı. Delibaşı, TÜİK'in rakamlarının kamu çalışanlarının ve emeklilerin zamlara dayanacak gücünün kalmadığını gösterdiğini ifade ederek yetkililere ocak ayında refah payını içeren bir artış yapma çağrısında bulundu.

Etiketler :
İlgili Haberler