Yozgat'tan çok çarpıcı insan hakları günü mesajı

Yozgat'tan çok çarpıcı insan hakları günü mesajı

Eğitim Bir Sen Yozgat  Şube Başkanı ve Memur Sen Yozgat İl Temsilcisi Kenan Şerefli, 10 Aralık İnsan Hakları Günü'nde çarpıcı bir mesaj yayınladı.

A+A-

Eğitim Bir Sen Yozgat  Şube Başkanı ve Memur Sen Yozgat İl Temsilcisi Kenan Şerefli, 10 Aralık İnsan Hakları Günü'nde çarpıcı bir mesaj yayınladı. Şerefli, "Dünya İnsan Hakları Günü var, ancak dünyada insan hakları yok" diyerek, uluslararası arenada yaşanan zulümlere dikkat çekti.

Şerefli'nin açıklamalarına göre, 10 Aralık 1948 tarihinde kabul edilen "İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi", insan haklarını teminat altına almak ve özgürlükleri genişletmek amacıyla oluşturulmuştu. Ancak, Şerefli bu beyannamenin günümüzdeki pratikte yetersiz kaldığını savunarak, özellikle Filistin, Arakan, Doğu Türkistan, Irak ve Afganistan gibi bölgelerdeki zulümlere vurgu yaptı.

Açıklamasında, Gazze'deki vahşetin yaşandığı bir dönemde insan haklarına saygının önemli olmadığını belirten Şerefli, yaşanan katliamların sadece bombalarla değil, aynı zamanda temel ihtiyaçların engellenmesiyle gerçekleştiğine dikkat çekti. Bu durumu, ABD, AB ve İngiltere'nin desteklediği bir soykırım olarak nitelendiren Şerefli, BM Güvenlik Konseyi'nin veto ayrıcalığına sahip ülkelerin bu zulme göz yumduğunu ifade etti.

Bugünün "ironik bir gün" olduğunu söyleyen Şerefli, BM'nin en temel hakkı olan yaşam hakkını dahi koruyamadığı bir dönemde, insan haklarının nasıl sağlanabileceği sorusunu sorguladı. Adaletsizliğin küresel sistemin temelini oluşturduğunu savunan Şerefli, insan haklarına saygı beklemenin bu düzen içinde anlamsız olduğunu vurguladı.

Şerefli, Memur Sen olarak adaleti sağlamak için çalıştıklarını belirterek, insan haklarını esas alan ve ahlaki ilkelerle uyumlu bir dünya için mücadele edeceklerini ifade etti. Ayrıca, ideolojik ve çifte standartlı egemen insan hakları düzenini reddettiklerini ve küreselleşmiş ahlaki ilkelerin insan haklarını güvence altına alabileceğini savundu.

Bu çerçevede, Şerefli, dünya genelindeki açlık, susuzluk, sömürü ve soykırım gibi sorunlara karşı duyarlılık oluşturulması ve adaletin sağlanması için herkesin sorumluluk alması gerektiğini vurguladı.

Etiketler :
İlgili Haberler