Yozgat’tan  çarpıcı açıklamalarda bulunarak çok sert tepki gösterdi!

Yozgat’tan çarpıcı açıklamalarda bulunarak çok sert tepki gösterdi!

Türk Eğitim Sen Yozgat Şube Başkanı Mahmut Sunay Kabayel, işe alım, görevde yükselme ve yönetici atama mülakatlarına yönelik çarpıcı açıklamalarda bulundu.

A+A-

Yozgat’tan çok sert tepki göstererek çarpıcı açıklamalarda bulundu

Türk Eğitim Sen Yozgat Şube Başkanı Mahmut Sunay Kabayel, işe alım, görevde yükselme ve yönetici atama mülakatlarına yönelik çarpıcı açıklamalarda bulundu. Kabayel, mülakat süreçlerinin adaleti zedelediğini belirterek, bu süreçlerin kamu çalışanları ve adaylar için büyük acılarla dolu olduğunu ifade etti.

Başkan Kabayel, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, mülakat öncesinde adayların parti, sendika, vakıf ve dernek merkezlerinde belirli bir düzene sokulduğunu ve listelerin havada uçuştuğunu vurguladı. Bu durumun, mülakat sürecinin şeffaflığına ve adaletine zarar verdiğini dile getirdi.

Ayrıca Kabayel, mülakat komisyonlarının teşkilatında da ciddi sorunlar olduğuna dikkat çekti. Özellikle referanslarla atanan komisyon üyelerinin vicdanlarının veya referanslarının süreci nasıl etkileyeceği konusunda endişelerini dile getirdi. Geçmişte ortaya çıkan torpil iddialarına da atıfta bulunan Kabayel, bu durumların Milli Eğitim Bakanlığı için ayıplı bir dönem olduğunu belirtti.

Başkan Kabayel, mülakat süreçlerinin daha etkin ve adil bir şekilde yönetilmesi gerektiğini savundu. Öğretmen yetiştirme sürecinin daha iyi bir şekilde planlanması ve öğretmen adaylarının eğitim sürecinde okullarla daha fazla buluşturulması gerektiğine dikkat çekti. Aksi halde, kısa mülakat sürelerinin öğretmen adaylarının yetkinliğini doğru bir şekilde ölçemediğini ifade etti.

Başkan Kabayel, son olarak, mülakatların adaleti zedelediğini ve kul hakkı yeme tehlikesini artırdığını vurgulayarak, adaletin korunması gerektiğini belirtti ve "Son söz, mülakat adaletin katilidir" dedi.

 

İlgili Haberler