Yozgat’tan '28 Şubat' çağrısı: Haklar iade edilsin

Yozgat’tan '28 Şubat' çağrısı: Haklar iade edilsin

Yozgat Memur-Sen Kadınlar Komisyonu üyeleri, 28 Şubat sürecinde mağduriyetleri giderilmeyen kişilerin haklarının iade edilmesini talep etti.

A+A-

Yozgat Memur-Sen Kadınlar Komisyonu üyeleri, 28 Şubat sürecinde mağduriyetleri giderilmeyen kişilerin haklarının iade edilmesini talep etti.

Memur-Sen Yozgat Kadınlar Komisyonu Başkanı Sevil Umutlu Kılıç, Sendika binasında üyelerinde katılımı ile düzenlediği basın toplantısında, milletin iradesinin ve egemenliğinin, çoğunluğu kadın olmak üzere kamu görevlilerinin emeğinin, ekmeğinin, hak ve özgürlüğünün gasbedildiği 28 Şubat sürecinin üzerinden 24 yıl geçtiğini anımsattı.


28 Şubat’ın MGK toplantısının tarihiyle anılsa da 1990’lı yıllarda başlayan bir vesayet süreci olduğuna ve millete bakan yönüyle vahşi bir toplum mühendisliğinin, devlete bakan yönüyle de ülke varlığını talan etme yolsuzluğunun adı olduğuna dikkat çeken Başkan Kılıç, şunları kaydetti:”Milletin içinden çıkan inançlı kadroların iktidara gelmesini hazmedemeyenlerin şuursuz intikam hırsıyla 6 milyon kişi hukuksuz fişlemelerle sakıncalı ilan edildi. Binlercesi haksız soruşturma ve kovuşturmalarla mahkum edildi. Öğrenciler okullarından, kamu görevlileri memuriyetten, işçiler işlerinden ihraç edildi. Şirketler yeşil sermaye kumpasıyla ekmeklerinden edildi. Bin yıl sürecek iddiasına karşı millet 7 yılda darbecilerin heveslerini kursaklarında koydu. Türkiye’de bir ilk olarak darbecilere ve vesayetçilere yargı eliyle yaptıklarının hesabı soruldu. Darbecilerden 21’i müebbet hapisle cezalandırıldı. Tedricen de olsa vesayet düzeni ve düzenlemeleri bütün yasaklarla birlikte ortadan kaldırıldı. 28 Şubat döneminde ihraç edilen kamu görevlilerinin açıkta geçirdikleri sürelerin çalışılmış sayılmasına, kazanılmış hak aylığında ve emekli müktesebinde değerlendirilmesine yönelik düzenleme yapıldı.”


Başkan Kılıç, o dönem bir çok kişinin yaşadığı mağduriyetlerin giderildiğini belirterek, ancak hala mağduriyeti sürenlerin bulunduğunu, geçmişteki kayıpların telafi, zararlarının tazmin edilmediğini aktardı.28 Şubat mağdurlarının haklarını tahkim, hukukunu tanzim ve zararlarını tazmin etme iradesinin adaletin, aklın, inancın, ahlakın gereği olduğunu vurgulayan Kılıç, “Bu irade, 28 Şubat’ın faillerini mahkum etme iradesinden daha az önemli değildir. Bir tek kişi dahi dışarda kalmaksızın herkesin hakkının tastamam verilmesi için en yüksek düzeyde çaba ve hassasiyetin gösterilmesi gerektiğine inanıyoruz. Bu hassasiyeti göstermek, mazlum ve mağdurlara karşı borcumuz, tarihe ve geleceğe karşı ortak sorumluluğumuzdur.” ifadelerini kullandı.

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.