Yozgat’ta yüzyıllardır süren gelenek devam ediyor

Yozgat’ta yüzyıllardır süren gelenek devam ediyor

Boğazlıyan Belediyesi, Ahilik Haftası'nı coşkuyla kutlamak amacıyla vatandaşlara lezzetli bir jestte bulundu.

A+A-

Boğazlıyan Belediyesi, Ahilik Haftası'nı coşkuyla kutlamak amacıyla vatandaşlara lezzetli bir jestte bulundu. Belediye Başkanı Gökhan Coşar, Cuma namazının ardından sanayi sitesinde Ahilik Haftası dolayısıyla lokma dağıtımı gerçekleştirdi.

Başkan Coşar, tüm esnaf ve sanatkarları Ahilik Haftası'nı coşkuyla kutlayarak, esnaflara hayırlı ve bereketli kazançlar temennisinde bulundu. Lokma ikramları sırasında yaptığı açıklamada Başkan Coşar, Ahilik Haftası'nın önemine vurgu yaparak şunları söyledi: "Bugün Ahilik Haftası sebebiyle Beylik Hanı önünde esnaflarımızla birlikte lokma ikramında bulunduk. 36. Ahilik Haftasını bu yıl 18-24 tarihleri arasında kutlamış oluyoruz. Kardeşlik anlamına gelen Ahilik, ticaret ile ahlaki değerleri bir araya getiren bir yaşam biçimidir. Ahi; vicdan sahibi, helal kazanç elde eden, adil harcama yapan, ölçü ve tartıya büyük önem veren, hakka saygılı, topluma faydalı ürünler sunan bir kişidir."

vatandaslara-lokma-ikrami2.jpg

Ahi Evran tarafından 13. yüzyılda Anadolu'da temelleri atılan Ahilik Teşkilatı, Türk toplumunun mesleklerini, sanatlarını dürüstlük, dayanışma ve etik değerlerle birleştiren, milli birlik ve beraberlik anlayışıyla toplumsal düzeni sağlayan, üreticiler ile tüketiciler arasındaki ilişkiyi en iyi şekilde düzenlemeyi amaçlayan kültürel, sosyal ve ekonomik bir oluşumdur.

Başkan Coşar, Ahilik Teşkilatı'nın sadece erkekleri değil, aynı zamanda kadınları da meslek sahibi yaparak özel bir rol oynadığını belirtti. Ahi Evran-ı Veli'nin eşi Fatma Bacı, kadınları bir araya getirerek eğitim vermiş ve üretken bireyler haline gelmelerine katkı sağlamıştır. "Bacıyanı Rum" olarak da bilinen bu teşkilat, 13. yüzyılda Anadolu'da kadınların ilk örgütlenmesi olarak tarihe geçmiştir.

Başkan Coşar, etkinliğe katılan herkese ve bu anlamlı etkinliğin düzenlenmesine katkı sağlayan tüm kişilere teşekkür etti.

 

İlgili Haberler