Yozgat'ta yumurta satışları arttı

Yozgat'ta yumurta satışları arttı

Yeni eğitim öğretim yılı ile birlikte Yozgat’ta yumurta ya ilgi alaka bir hayli arttı. Yozgat’ta market işletmeciliği yapan Yakup Yozgatlı, okulların açılması ile vatandaşın yumurtaya ilgi alakasının arttığını söyledi.

A+A-

Yozgat’ta market işletmeciliği yapan Yakup Yozgatlı, okulların açılması ile vatandaşın yumurtaya ilgi alakasının bir hayli arttığını belirtti.

Yozgatlı, besleyici değeri en yüksek gıdalardan yumurtanın, özellikle büyüme çağında olan çocukların hem vücutlarına zindelik verdiği, hem de zihinsel aktivitelerini artırarak derslerinde başarılı olmalarına katkı sağladığını ifade etti.

Tüm gıdalar arasında en kaliteli proteini yumurtanın içerdiğini ifade eden Yozgatlı, biyolojik değeri yüksek olan proteinlerin yumurtada bol miktarda bulunduğunu dile getirdi.

İçinde barındırdığı amino grup asitler, proteinler ve vitaminlerle yumurtanın besleyici değeri en yüksek gıdalardan olduğunu vurgulayan Yozgatlı, şunları kaydetti:

”Yumurta, insan beslenmesi açısından çok önemli bir gıda maddesi. İçerisinde insan vücudunda sentezlenemeyen tüm amino grup asitler bol miktarda var. Besleyici değeri en yüksek gıda maddelerinden biri olduğu için özellikle büyüme ve gelişme çağındaki bebeklerin, çocukların, okula giden öğrencilerin mutlaka günlük tüketmesi gereken temel gıdalardan bir tanesi.”

Yozgat Hakimiyet