Yozgat'ta yerli ve milli buğday hasadı yapıldı

Yozgat'ta yerli ve milli buğday hasadı yapıldı

Yozgat'ta yerli ve milli buğday tohumlukları çiftçilere tanıtmak ve yaygınlaştırmak amacıyla yapılan çalışmalar sonuç vermeye başladı.

A+A-

Yozgat İl Tarım ve Orman Müdürü Tanju Özkaya, Yerli ve milli buğday tohumlukları çiftçilere tanıtmak ve yaygınlaştırmak amacıyla Bakanlık Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğünün koordinasyonunda Yozgat’a gönderilen yerli tohumlarla uygulanan buğday çeşit demonstrasyonlarının hasatlarınun yapıldığını söyledi.

hasat3.jpg

Özkaya, Hasatlar İl Müdürlüğü teknik personeli ve çiftçilerle birlikte yapıldı. Mevsim şartlarına göre iyi verimler alındığını belirtti.

hasat2-1.jpg

Yapılan demonstrasyon çalışmalarıyla ilgili olarak İl Müdürü Tanju Özkaya şunları söyledi;
“İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak Yerli ve Milli çeşit tohumların ekilişini İlimizde yaygınlaştırmak amacıyla birçok deneme ve demonstrasyon çalışmaları yapmaktayız. Geçen yıl Bakanlığımız Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü, ‘Yerli ve Milli Tohumlarımızın Ulaşmadığı Çiftçi Kalmasın’ sloganıyla yerli çeşitlerimizin çiftçilerimize ektirilerek yaygınlaştırılması çalışması başlatmış bu üretim sezonunda da devam etmiştir. Bu kapsamda Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü tarafından geliştirilerek tescil edilmiş olan Demirhan, Çavuş ve Aytenabla çeşitleri, Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü tarafından geliştirilerek tescil edilmiş olan Saban, Yüksel ve Köprü çeşitleri, Eskişehir Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü tarafından geliştirilerek tescil edilmiş olan Reis, Müfitbey, Nacibey ve Es26 çeşitleri, Konya Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırma Enstitüsü tarafından geliştirilerek tescil edilmiş olan Bozkır çeşidi İlimizin değişik ilçe ve köylerinde ekimleri yapılmıştır. Ayrıca Türkiye Tohum Sanayicileri ve Üreticileri Alt Birliği (TSÜAB)’ne üye özel sektör firmaları tarafından geliştirilerek tescil ettirilen Tekfen ve May8462 çeşitleri de 2 köyde ekilmiştir. Bu çeşitlerden sulu şartlarda ekimleri yapılan Reis-Müfitbey-Nacibey-Es26 ve Nevzatbey çeşidin 450-680 Kg/Da verimler alındı. Kuru şartlarda ekimleri yapılan diğer çeşitlerden ise kuraklığa rağmen 160-280 Kg/da arası verimler alındı. Buradaki amacımız çeşitleri yarıştırmak değildir. Yerli çeşit buğdaylarımızın İlimiz şartlarına uyumu ve verim durumlarının gözlemek ve ona göre çiftçilerimize tavsiyede bulunmaktır. Yapılan ekimlerde bütün bu çeşitlerin İlimiz şartlarında toprak, arazi ve sulama durumları gözetilerek uygun yerler uygun çeşitler ekildiğinde çok güzel ve tatmin edici verimler verdiğini gördük. Her çeşit değişik iklim ve toprak şartlarında daha iyi verim vermektedir. Tüm bu çeşitleri çiftçilerimize tavsiye diyoruz. Çiftçilerimiz bu çeşitlerle ilgili bilgi almak isterlerse İl ve İlçe Müdürlüklerimizle irtibata geçebilirler.”

hasat1-1.jpg

Yeni Ufuk