Yozgat'ta Yerelden Kalkınma’ ile hayallerine kavuştular

Yozgat'ta Yerelden Kalkınma’ ile hayallerine kavuştular

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) destekleriyle Alper Dursun ve Yasin Dursun tarafından Osmanpaşa köyüne kurulan hububat ve bakliyat eleme / paketleme tesisi istihdama katkı sağlayacak.

A+A-

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın, 2019 yılında İstanbul’da düzenlenen toplantıda iş adamlarına yönelik çağrısı meyvelerini veriyor.

Toplantıya katılan Yozgatlı iş adamlarından Alper Dursun, yeğeni Yasin Dursun ile merkeze bağlı Osmanpaşa köyünde kurulacak, yörede üretilen ürünlerin paketlenerek pazarlanmasını sağlayacak hububat ve bakliyat işleme ve paketleme tesisi için 4 milyon liralık proje hazırladı ve TKDK’ye sundu. TKDK tarafından kabul edilen projeye yaklaşık 2 milyon 400 bin lira hibe desteği sağlandı.

15 kişinin istihdam edileceği tesis günlük 150 ton ürün işleme kapasitesine sahip.

Yatırım ve projelendirme süreci ile ilgili bilgi veren TKDK Yozgat İl Koordinatörü Selim Türker; “İstanbul’da yaşayan hemşehrimiz Alper Dursun, Osmanpaşa köyünde bölgenin ihtiyacı ve eksikliği bulunan eleme ve paketleme tesisi için yatırım kararı almış. Bize proje sundular ve kabul edildi. Bu tesiste nohut ve mercimek gibi katma değerli ürünlerin işlenmesi ile 1, 2, 5 ve 10 kilogramlık paketlemesi yapılacak. Bunlar direkt marketlere pazarlanarak tüketiciye ulaştırılacak.” dedi.

Bu tesisle hem çiftçinin hem de işletmecinin kazanacağını anlatan Türker, “Ürün pazarlamada aracılar ortadan kaldırılmış olacak. Sayın Cumhurbaşkanı Yardımcımız Fuat Oktay’a çok teşekkür ediyorum. İstanbul’da düzenlenen toplantıdan çok olumlu geri dönüşler aldık ve yatırımlar 14 ilçede sürmektedir. Toplantıdan çıkan sonuç neticesinde, süt işleme, meyve sebze ve su ürünleri işleme tesislerimizin inşaatları başlamak üzere.” diye konuştu.

Tesisin ortaklarından Yasin Dursun ise Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın çağrısı üzerine amcası ile kendisinin hayallerini gerçekleştirdiklerini anlattı.

Kurdukları tesiste nohut, mercimek, fasulye, buğday ve arpanın paketlemesini yaptıklarını belirten Dursun, “Özellikle bakliyat paketlemesine önem veriyoruz. Yozgat mercimek üretiminde birinci, nohutta ikinci sırada ama bunu en verimli halde işleyemiyoruz, satamıyoruz. Bu tesisle ürünleri daha iyi işleyip en güzel şekilde değerlendireceğiz. Ayrıca burada buğday ve arpa elemesi yaparak çiftçimize tohumluk konusunda destek oluyoruz.” ifadelerini kullandı.