Yozgat'ta yeniden hortladı! Sakın çıplak elle dokunmayın

Yozgat'ta yeniden hortladı! Sakın çıplak elle dokunmayın

Hastalık geçen yıllarda yaz aylarının gelmesiyle görülmeye başlarken bu yıl Mart ayında ortaya çıktı.

A+A-

Yozgat Veteriner Hekimler Odası Başkanı Faruk Anteplioğlu, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığının son günlerde artış gösterdiğini belirterek, hayvan yetiştiricilerine ve vatandaşlara kenelere çıplak elle dokunmayın uyarısında bulundu.

Hastalık geçen yıllarda yaz aylarının gelmesiyle görülmeye başlarken bu yıl Mart ayında ortaya çıktı. Vatandaşların keneyi vücutlarında gördüklerinde panik yaparak kendileri çıkarmaları ise ölüm sayısının artmasına neden oldu.

Yozgat Veteriner Hekimler Odası Başkanı Faruk Anteplioğlu, vatandaşların kendilerine veya hayvanlara yapışan keneleri çıplak elle çıkarmamalarının önemini vurguladı.

EVE DÖNÜŞTE VÜCUTTA KENE TARAMASI YAPILMALI

KKKA hastalığının enfekte hayvanlardan alınan mikrobun kene tarafından insanlara bulaştırılmasıyla ortaya çıktığını belirten Anteplioğlu, vatandaşların doğada vakit geçirmelerinin ardından vücutlarında kene taraması yapmaları gerektiğini söyledi.

Anteplioğlu, “Yaz aylarının gelmesi ve sıcaklıkların artmasıyla birlikte kene popülasyonu arttı. KKKA hastalığı enfekte hayvanlardan alınan mikrobun keneler vasıtasıyla insanlara bulaştırılmasıyla oluşuyor. Dünya’da 850 adet kene türü mevcut ancak bu kenelerden sadece hyalomma cinsine ait olan keneler bu hastalığı insanlara naklediyorlar. Hayvan hareketlerinin gelişi güzel yapılması, dikkat edilmemesi sebebiyle de ülkenin her bir tarafında görülebilme ihtimali var Özellikle yaz aylarının gelmesi, bağ bahçede çalışan kişilerin yada piknikçilerin fazla miktarda arazide bulunması sebebiyle kenelerle karşılaşabiliyorlar. Kesinlikle vatandaşlarımızın eve dönüşlerinde vücutlarında kene var mı, yok mu diye kontrol etmesi gerekiyor. Zoonoz bir hastalık olduğu içinde veteriner sağlık çalışanlarının ve veteriner hekimler tehlike altındadır. Dolayısıyla kenelerden hayvanlarda hastalık belirtisi görülmüyor “dedi.

ÇIPLAK ELLE DOKUNMAYIN

Hayvan yetiştiricilerinin keneleri elle toplamak yerine parazit ilaç kullanmaları gerektiğine vurgu yapan Anteplioğlu, kene hayvanlarda hastalık yapmadığını belirterek hayvanlarda keneden dolaylı hastalık belirtisi görülmediğine değindi.

Anteplioğlu, “Yetiştiricilerimiz ve bu işle uğraşan hayvan sahipleri kesinlikle hayvanların üzerinde bulunan hiçbir keneyi çıplak elle toplamaya kalkmasınlar. Serbest piyasada bulunan parazit ilaçlar ile hayvanlarını Haziran, Temmuz, Ağustos kenelerin çok yoğun olduğu dönemlerde hayvanlarını ilaçladıkları takdirde bu hastalığın insanlara geçmesini önleyeceklerdir. Bu ilaçlar ete ve süte kalıntı yapmazlar. İlaçlamayla hem hayvanlarını hem de kendilerini KKKA hastalığına karşı korumuş olurlar. Çıplak elle hayvanlar üzerinde bulunan kenelerle oynadıkları, patlattıkları veya topladıkları takdirde kenelerden insanlara hastalık bulaşabilir. Dolayısıyla müdahale edecek dahi olsalar kendilerini kesinlikle korumalılar, eldiven takmalılar o takdirde toplamalılar. Çıplak elle kesinlikle keneye müdahale etmemeleri gerekir. Kene hayvanlarda hastalık yapmıyor, hayvanlarda keneden dolaylı hastalık belirtisi görülmüyor. Ancak hayvanlarda gizli olarak bulunan hastalığı keneler, insanlara kan emmek suretiyle naklediyorlar” dedi.

KENE GÖRÜNCE PANİK YAPMAYIN

Vatandaşların kendi üzerlerinde veya hayvanlarının üzerinde kene görmeleri durumunda panik yapmamaları gerektiğini belirten Anteplioğlu, “Kesinlikle yetiştiricilerimize, sağlık çalışanlarımıza, hayvan severlerimize buradan söylüyorum, panik yapmayacaklar. Hayvanların üzerinde kene varsa ilaçlamak suretiyle o keneleri yok edecekler. Eğer kendi üzerlerinde kene varsa kesinlikle çıplak elle dokunmadan bir sağlık kuruluşuna başvuracaklar” dedi.

Yozgat Hakimiyet

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.