Yozgat’ta yemek fabrikaları kazan kaldırdı!

Yozgat’ta yemek fabrikaları kazan kaldırdı!

Yozgat’ta faaliyetini sürdüren yemek fabrikası işletme sahipleri kazan kaldırdı. Taşımalı sistemde yer alan okulların yemek ihtiyaçlarının yemek fabrikalarından karşılanmadığına isyan edip Sayıştay kararını işaret ettiler.

A+A-

Yozgat’ta faaliyetini sürdüren yemek fabrikası işletme sahipleri kazan kaldırdı. Taşımalı sistemde yer alan okulların yemek ihtiyaçlarının yemek fabrikalarından karşılanmadığına isyan edip Sayıştay kararını işaret ettiler.

Yemek fabrikası işletme sahipleri, taşımalı sistemde yer alan okulların yemek ihtiyaçlarının yemek fabrikalarından değil; öğretmenevi ya da Turizm Otelcilik tarafından karşılandığını belirterek, Sayıştay kararı olmasına rağmen yapılan böyle bir uygulamanın biran önce çözüme kavuşturulması gerektiğini belirttiler.

Ayfa Yemek Fabrikası sahibi Tevfik Ataşer, Sürmeli Yemek Fabrikası sahibi Kenan İnci, Şanlı Yemek Fabrikası sahibi Mehmet Kaynar ve Habitat Yemek fabrikası sahibi Yasin Korkmaz, yaşadıkları sorunları anlatmak çözüm bulunması için siyasi partileri ve kamu kurumlarını ziyaret ettiklerini ifade etti.

BEKLENTİLERİMİZ BU YILDA KARŞILIKSIZ KALDI

Yeni eğitim öğretim döneminin başlamasıyla birlikte öğrencilerin yemeklerini vermeye hazırlandıklarını kaydeden işletme sahipleri, beklentilerinin önceki yıllarda olduğu gibi bu yılda karşılıksız kaldığını dile getirdi.

Yozgat ve ilçelerde taşımalı eğitim sisteminde yer alan 100 bin’den fazla öğrencinin yemek hizmetlerini karşıladıklarını kaydeden yemek fabrikası sahipleri, “Sayıştaş kararı olmasına karşın Kurumlar, firmalarımızı tercih etmek yerine kendi bünyesindeki Öğretmenevleri ve Turizm Otelcilik tarafından bu hizmetlerin karşılanmasını tercih ederek, bizleri yok sayıyorlar” diye konuştu.

servis-2-scaled.jpg

200 KİŞİ İŞSİZ KALACAK

Yaptıkları araştırmalarda başka Yozgat’tan başka her hangi bir ilde böyle bir sıkıntının olmadığını vurgulayan işletme sahipleri, “Bizler yemek imalatı ile uğraşan firmalarız. İşletmelerimizde ortalama 200 kişiyi istihdam ediyoruz. Bizlerin işi en kaliteli yemeği öğrencilerimize sıcak bir şekilde sunmaktır. Yıllardır bu böyle devam etmektedir. Ancak son dönemlerde Milli Eğitim Kurumu, bizleri yok sayarak, yemek hizmetlerini kendi bünyesindeki Öğretmenevleri ve Turizm Otelcilikten almaktadır.” dedi.

SAYIŞTAY KARARI YOK SAYILIYOR

Yemek hizmetleri vermek için önemli kriterlerin olması gerektiğine vurgu yapan Fabrika sahipleri, “Fabrikalarımız TSE ve ISO belgelidir. Ayrıca bu konuda Sayıştay’ın almış olduğu bir karar var, bu kararda yemek hizmetlerinin kurum bünyesindeki yerlerden alınamayacağı belirtilmektedir. Yozgat’ta böyle bir kararın yok sayılması şaşırtıcı bir durumdur. Yıllık 12 ile 15 Milyon Lira gibi bir para bu sektörde dönmektedir. Taşımalı eğitimde yer alan öğrencilerimize bu yemek hizmetleri rekabet ortamı oluşturulmadan verilmektedir. Böyle büyük paraların döndüğü bu sektörde Yemek fabrikalarından sorulmadan ve teklif dahi alınmadan bu hizmet verilmeye çalışılması doğru değildir” diye tepkilerini dile getirdi.

Yeni Ufuk