Yozgat'ta yaşanan şiddete ortak tepki!

Yozgat'ta yaşanan şiddete ortak tepki!

Yozgat Eğitim –Birsen, Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisemizde Müdür Yardımcısı olarak görev yapan öğretmen Abuzer Akın’a yapılan saldırıyı kınadı.

A+A-

Yozgat Eğitim –Birsen, Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisemizde Müdür Yardımcısı olarak görev yapan öğretmen Abuzer Akın’a yapılan saldırıyı kınadı.

Yozgat Eğitim –Birsen Şube Başkanı Kenan Şerefli, Türk Eğitim Sen Şube Başkanı Mahmut Kabayel, Eğitim İş Şube Başkanı Sedat Tuygun ve üç sendikaya bağlı eğitim çalışanları, saldırının yapıldığı okul önünde bir araya gelerek yapılan saldırıyı kınadı.

Sendikalar ve üyeleri adına ortak basın açıklamasını yapan Yozgat Eğitim –Birsen Şube Başkanı Kenan Şerefli,şu görüşlere yer verdi: 

Eğitim-Öğretim yılının ilk döneminin bittiği, öğrencilerimizin karne heyecanı ve mutluluğunu yaşadığı, öğretmen ve eğitim çalışanlarımızın tatile girdikleri günde, önünde bulunduğumuz Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisemizde Müdür Yardımcısı olarak görev yapan öğretmen arkadaşımız Abuzer Akın İstiklal Marşı töreninde uyardığı öğrencisinin yakını tarafından odasında bıçaklı saldırıya uğramış, engellemeye çalışırken ise kafa darbesi ile yaralanmıştır. Ebuzer öğretmenimize, yöneticilerimize ve okulda görevli tüm öğretmen ve eğitim çalışanlarımıza geçmiş olsun diyor, arkadaşımıza yapılan bu menfur saldırıyı şiddetle kınıyoruz.

Ebuzer arkadaşımızın, öğretmenlerimizin, eğitim çalışanlarımızın yalnız ve sahipsiz olmadıklarını buradan ilan ediyoruz.

Eğitim ve şiddeti aynı cümle içerisinde kullanmak bile bizi derinden yaralamaktadır. Eğitimciye saldırı topluma ve toplumun geleceğine yapılmış bir saldırıdır.

Öğretmene yönelen şiddetin örf ve adetlerimize, hukuk sistemimize ve milletimizin tüm dünyaya örnek uygulamalarına ters düştüğünün altını bir kez daha çizmek istiyorum.

Geçmiş dönemde birçok basın açıklaması eylem ve imza kampanyası yapılmasına rağmen öğretmene ve eğitim çalışanlarına şiddetin karşılığının henüz bir yasal güvence altına alınmaması hadsiz saldırganlar için cesaret verici olurken, eğitimciler için ise büyük bir eksiklik ve mağduriyet kaynağıdır. Öğretmene yönelen şiddete karşı toplum olarak karşı çıkmak hepimizin görevidir. Eğitimcilere ve kamu çalışanlarına yönelik şiddet hadiseleri üzerine ciddi idari ve hukuki tedbirler ivedilikle alınmalıdır. “Öğretmenlik Meslek Kanunu” çıkmasına rağmen ‘eğitimciye şiddet’ konusu ile ilgili hiçbir maddenin olmaması büyük bir eksikliktir. Öğretmenlik Meslek Kanunu'na eğitimciye şiddet ile ilgili madde eklenmesi elzemdir. Eğer kalıcı önlemler alınmazsa yarın çok geç olabilir.  Eğitim-Bir-Sen olarak bu konuyu önceden olduğu gibi sıklıkla dile getirecek ve takipçisi olacağız.

 Buradan öğretmene şiddet eyleminde bulunanlara, buna yeltenenlere bir kez daha sesleniyoruz: Geleceğimizin mimarı öğretmenlerimiz, eğitim çalışanlarımız ve Abuzer öğretmenimiz yalnız değildir. Eğitim-Bir-Sen olarak, bütün gücümüzle eğitim çalışanlarımızın ve öğretmenlerimizin yanında olduk, olmaya da devam edeceğiz. Ayrıca arkadaşlarımızın uğradığı şiddetin idari ve hukuksal alanda takipçisi olacağız.

Yozgat Sonsöz

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.