Yozgat'ta yaşanan kuraklık çeşmeleri kuruttu

Yozgat'ta yaşanan kuraklık çeşmeleri kuruttu

Yozgat’ta son yıllarda yaşanan kuraklık sebebiyle bazı köylerde çeşmelerin suyu azalırken bazı köylerde ise adeta çeşmeler kurudu.

A+A-

Yerköy’ün Orhan köyünde bir asrı aşkın süredir hiç kesilmeden akan köy çeşmesi de kuraklığa yenik düşerek 3 lülesi de akmaz oldu.


Köy sakinleri, çeşmelerinin kesilmesiyle içme sularını çevre köylerden getirdiklerini belirterek, yağışların olması için dua ettiklerini ifade etti.


İlk defa köylerinde çeşmelerin kuruduğunu belirten sakinler, “Ne yapacağımızı şaşırmış vaziyetteyiz. Bir asrı aşkındır kesilmeyen devamlı akan ve 3 lülesi de dolu olarak akan çeşmemiz kesildi akmaz oldu. Hayvanlarımızı yaklaşık 1 kilometre uzaklıktaki meraya götürerek suluyoruz. Son yıllarda çeşmelerimizde azalma olurdu fakat hiç kesilmezdi.

Komşu köyler bizim köyden bidonlar ve tankerlerle su çekerlerdi. Şimdi aynı duruma biz düştük. Hayvanlarımıza içirecek su bulamaz olduk. Su bir yerde hayattır, su olmazsa orada hayatta olmaz. Tarımda hayvancılıkta yapılmaz hal böyle olunca kırsaldan şehirlere göç başlar. Dileğimiz ve temennimiz bol yağışların olması ve su kaynaklarımızın yeniden çoğalmasıdır.”ifadelerini kullandı.