Yozgat'ta yapılan projelerde son durum ne? Rasim Parlak tek tek anlattı

Yozgat'ta yapılan projelerde son durum ne? Rasim Parlak tek tek anlattı

Yozgat Şehir Stadyumu ile birlikte Yozgat genelinde spor tesisleri, gençlik merkezleri çalışmaları tam gaz devam ediyor.

A+A-

Yozgat Şehir Stadyumu ile birlikte Yozgat genelinde spor tesisleri, gençlik merkezleri çalışmaları tam gaz devam ediyor. Yozgat Gençlik ve Spor İl Müdürü Rasim Parlak il genelinde yapılan çalışmaların son durumları hakkında bilgi verdi.

STADYUM YENİ SEZONA YETİŞECEK

İlk olarak Şehir Stadyumu konusunda açıklamalarda bulunan İl Müdürü Rasim Parlak,”Şehir Stadyumumuzun geçen yıl ihalesini yaptık. 2022-2023 sezonuna yetişecekti. Sözleşme o şekilde. Malum döviz artışından dolayı inşaat maliyetleri de arttı. Ancak buna rağmen inşaatımız devam ediyor. Şuan stadyumda yüzde 31 seviyesine gelindi. Sürekli bakanlıkla, yüklenici ve denetim firması ile istişare halindeyiz. Firma sezona yetiştireceğini söylüyor. Temel kısmı bitti sadece demir aksamı kaldı. Denetim bakanlığımızın yetkisinde. Yasal çerçevede çalışmalar şuanda devam ediyor” dedi.

GENÇLİK MERKEZLERİ VE SEMT SAHALARI

İl genelinde yapılan semt sahaları ve gençlik merkezleri konusuna da değinen Parlak,” Tüm illerimize Spor Toto üzerinden protokoller yapıldı. Yozgat için yapılan protokollerde belediyemize verilen hariç 20 tane semt sahamız var. Gençlik Spor İl Müdürlüğü üzerinden yapılacak bu sahalarımız. Bu 20 semt sahamızı ilçelerimize dağıttık. Bütün ilçelerimize semt sahası vermiş olduk. Bu yapacağımız semt sahalarımızı özellikle Milli Eğitim’e bağlı okullara yani taşıma ile yoğunluk olan okullara yapalım istedik. 2022 yılı birim fiyatlarını bekliyoruz. Fiyatlar belirlenince ihaleleri yapılacak. Bunlarla alakalı ödemelerimiz geldi. 10 tane yumuşak zeminli voleybol ve basketbol sahasını ihtiyaç olan yerlerde yapacağız. İlçe merkezlerinde ki büyük ve kalabalık okullara yapıyoruz. Kadışehri, Aydıncık ve Yenifakılı ilçelerimizde spor salonu yoktu. Aydıncık ile Kadışehri ilçelerinde belediyeler üzerinden bakanlık ödenek gönderdi protokol yapıldı. Yenifakılı ilçesinin ödeneği de bize geldi onu da biz yapacağız. Dövizin yükseldiği süreçte ihalelere giren olmayınca iptal etmek zorunda kaldık. Yenifakılı’da standart bir sahamız yoktu. Oraya sentetik bir saha yapılacak. 3 tane gençlik merkezi yapılacak. Bunlardan ikisi Gençlik Spor İl Müdürlüğü üzerinden protokolü yapıldı ödeneği geldi. Sarıkaya ilçemizde yapılacak gençlik merkezi Sarıkaya Belediyesi üzerinden yapılacak. Yerköy Gençlik Merkezi ödeneği geldi şuanda çalışmalarımız devam ediyor. 150 tane semt potası alacağız. Okullarımızın bizlerden talebi oluyor. Oralara koyacağız. Ayrıca yoğun nüfusun olduğu yerlerde parklara pota yapacağız” ifadelerini kullandı. 

“PERSONEL İSTİHDAMI YAPILDI”

Personel alımları konusunda da açıklamalarda bulunan İl Müdürü Parlak,” Personel istihdamları yaptık. İlçelerimizde tesislerimizde güvenlik görevlisi yoktu. 70’e yakın personel aldık. Bu personellerin büyük kısmı ilçelere gidecek. Bu personelleri mümkün mertebe ilçelerimizden seçtik. Tesisimizin olduğu her ilçede en az 4 tane güvenlik görevlimiz olacak. Bazı yerlere personel daha fazla olacak. Buralarda tesis sayımızın fazla olmasından dolayı personel sayımız fazla olacak. Temizlik personellerimiz de aynı şekilde olacak. 700 kadar istihdam sağlamış oluyoruz” dedi. 

“ÖĞRENCİLER YURTLARIMIZDAN MEMNUN”

Son olarak Kredi Yurtlar Kurumu’na bağlı yurtlarda ki durum hakkında da bilgi veren Parlak,” Yurtlarımızda yaklaşık 8 Bin 500 öğrencimiz barınıyor. Bunun yaklaşık 7 Bini merkezde. Bunun 4 Bin 100 kadarı kız 2 Bin 900 kadarı erkek öğrencimiz. Yurtlarımızda bu sene ilk günlerde biraz sıkıntı çektik. Çünkü 2 yıllık birden öğrenci geldi. Bin kadar yedeğimiz oldu. Gelen öğrencilerimiz özel yurtlar ve evlerden ziyade Kredi Yurtlar Kurumu’nun yurtlarını tercih ediyor. Ekonomik olarak daha cazip geliyor. Hem yurt ücretlerimiz düşük hem de yurtlarda yemek parası veriliyor. 24 saat boyunca personellerimiz bu yurtlarda hizmet ediyor. Öğrencilerimizle personellerimiz yakinen ilgileniyor. Öğrencilerimizin geneli yurtlarımızdan memnun” diyerek açıklamalarını tamamladı. 

Yozgat Haber

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.