Yozgat'ta veliler kara kara düşünüyor! Bir kez daha gündeme geldi

Yozgat'ta veliler kara kara düşünüyor! Bir kez daha gündeme geldi

Yozgat’ta okullarda temizlik ve güvenlik sorunu bir kez daha gündeme geldi. Eğitim öğretim döneminin başlaması ile birlikte okullarda hizmetli personel eksikliği ortaya çıktı.

A+A-

Yozgat’ta eğitim öğretim döneminin başlaması ile birlikte okullarda hizmetli personel eksikliği ortaya çıktı.
Eğitim Bir Sen Yozgat Şube Başkanı Kenan Şerefli, 2021-2022 eğitim öğretim döneminin başlamasıyla birlikte sendikal faaliyetlerin yanı sıra okul idareci ve öğretmenlerle bir araya geldi. Okul idareci ve öğretmenlerle fikir alış verişinde bulunan Şube Başkanı Şerefli, ortaya çıkan personel yetersizliğine dikkat çekti.

Yüz yüze eğitimin başlamasıyla birlikte okullarda personel sıkıntılarının yaşandığının altını çizen Şube Başkanı Şerefli, “Bakanlığımız okulların ihtiyaç duyurduğu personeli acilen istihdam etmelidir. Personel eksikliği en az salgın kadar tehlikeli” dedi.

1-001.png

Pandemi nedeniyle yaklaşık 1,5 yıldan bu yana okullarından uzak kalan çocukların 6 Eylül tarihinden itibaren okula dönüş yapması hijyen ve güvenlik sorununu ortaya çıkardı. Yozgat’ta bir çok okulda personel yetersizliği okul idarecilerini ve velileri kara kara düşündürüyor.

Şube Başkanı Şerefli, okullardaki personel eksikliğinin temizlik hizmetini aksattığını ifade ederek, "Okullarda her türlü tedbiri alarak eğitim-öğretim faaliyetlerini sürdürmeye çalışan yöneticilerimize teşekkür ediyoruz. Bazı konularda çok iyi niyetli olmalarına rağmen sıkıntıları aşmakta zorlanıyorlar. Hamdolsun kurumlarımızda her türlü temizlik malzemesi var; ancak bunları kullanacak personel sıkıntısı var. Temizliği yapılamayan sınıflar ve koridorlar hijyenden uzak tuvalet ve lavabolar var. Bu durum çocuklarımızın ve öğretmenlerimizin sağlığını en az salgın kadar tehdit ediyor. Bakanlığımızın YHS'de (Yardımcı Hizmetler Sınıfı) bulunan ancak ihtiyaçtan kaynaklı öğrenim durumları ve kabiliyetleri doğrultusunda farklı görevlendirilen personelin aslî görevlerine çekilmeleri kararı, bakanlığı psikolojik olarak rahatlatmış gibi görünüyor. Fakat okulları rahatlatmadığı gibi bir diğer ihtiyacı da ortaya çıkarıyor. Memur olarak çalıştırıldıkları, il ve ilçe kurumlarından işlerin aksamasına sebep oluyor” diye konuştu.
Şube Başkanı Şerefli, İşkur-TYP alımlarında yaşanan sıkıntılara işaret ederek, “İşkur- TYP alımlarında yaşanan süre, ara verme, başlama şartları zorlukları eklenince işin içinden çıkılmaz bir hâl alıyor. Yöneticilerimiz çözüm bulmakta zorlanıyor. Alınması gereken en radikal ve önemli tedbir hijyenin sağlanması için ivedilikle personel ihtiyacının karşılanmasıdır. Devletimizin farklı sebepleri ileri sürerek personel eksikliğini gidermeyi tehir etmesi kabul edilebilir bir durum değildir. Öğretmenlerimiz ve idarecilerimiz eğitim öğretimin devam ettirilmesi için olağanüstü gayret göstermekte ve fedakarlık yapmaktadır. Binin üzerinde öğrencinin eğitim gördüğü birkaç bin metrekarelik alanları az sayıda hizmetli çalışan veya bazı yerlerde hiç olmayan hizmetli çalışan ile bir sonraki güne eğitime hazır hale getirmesi oldukça zor. Bu takdir edilmesi gereken bir fedakarlık elbette, takdir ediyor, teşekkür ediyoruz. Ancak bu şekilde sürdürülmesi mümkün değildir. Bakanlığımızın çok geç olmadan acil olarak İşkur-TYP çalışanlarının süre ara verme şartlarını çalışan lehine düzelterek ve Pansiyonlu okullar için duyurduğu personel istihdamı sağlayıp çalışanları okullarımızda başlatmalıdır” ifadelerini kullandı.

Yozgat Hakimiyet