Yozgat’ta vatandaşlar tercihini değiştirdi! Alternatif olarak fiyatları gören oraya koşuyor

Yozgat’ta vatandaşlar tercihini değiştirdi! Alternatif olarak fiyatları gören oraya koşuyor

Yozgat'ta kırmızı et fiyatlarının artması, vatandaşları balığa yönlendiriyor. Denizlerde av yasağının 1 Eylül'de sona ermesiyle birlikte, Yozgat'ta balık tezgahları hareketlendi.

A+A-

Yozgat'ta kırmızı et fiyatlarının artması, vatandaşları balığa yönlendiriyor. Denizlerde av yasağının 1 Eylül'de sona ermesiyle birlikte, Yozgat'ta balık tezgahları hareketlendi. Fiyatları kırmızı ete göre daha uygun olan balığa ilgi artarken, vatandaşlar sağlıklı bir alternatif bulmuş gibi görünüyor.

Tezgahlarda, hamsi kilogramı 80 liradan, uskumru 100 liradan, levrek 180 liradan, alabalık 160 liradan, somon 180 liradan ve palamut 100 liradan satışa sunuluyor. Bu fiyatlar, vatandaşların cüzdanlarına daha az yük bindiriyor ve balığın tercih edilmesini teşvik ediyor.

kirmizi-et-pahali-olunca-ilgi-baliga-yoneldi-01.jpg

Yozgatlı balıkçı Mustafa Gökberk, bu yıl hamsinin bolluğunu müjdeledi. Gökberk, "1 Eylül'de balık sezonu açıldı, ağustos ve eylül ayları sıcak geçtiği için kış aylarında işlerimiz daha yoğun oluyor. Yozgatlı vatandaşlar en çok hamsiyi tercih ediyor. Bu sene hamsi bol olacak, geçen sene palamut boldu. Hava soğudukça hamsi daha da ucuzlayacak. Şu an da fiyatlar biraz yüksek, hamsinin kilogramı 80 liradan satılıyor, hava biraz daha soğusun 40 liraya kadar düşer. Vatandaş şu an kırmızı etin yerine balığı tercih ediyor, sağlık açısından da uzmanlar haftada iki kez yenmesini söylüyor. Onun da satışlarda etkisi oluyor. İnşallah bu sene hamsi çok bol olacak, vatandaşımızın da en çok tercih ettiği balık hamsi, vatandaş bu yıl hamsiye doyacak" dedi.

kirmizi-et-pahali-olunca-ilgi-baliga-yoneldi-02.jpg

Vatandaşlardan İsa Gözüyaşlı, "Balık sezonu başladı, kırmızı et şu an 300-350 lira, balık ise 100 lira. Bizim için balık daha iyi. Omega 3 içeriği nedeniyle haftada iki kez tüketmek önemli. Ailece geliyoruz, balığımızı alıp tüketiyoruz" şeklinde konuştu.

Ayşe Bozyiğit ise genellikle hamsi tükettiklerini belirterek, "Balığın yeri ayrı, kırmızı etin yeri ayrı. Ama balık daha bir başka. Biz geldiğimizde hamsi tüketiyoruz. Fiyatları şu an için uygun, daha da düşmesini bekliyoruz" ifadelerini kullandı. Balık tüketiminin artmasıyla vatandaşlar hem ekonomik hem de sağlıklı bir alternatif bulmuş gibi görünüyor.

Yeniufuk

 

İlgili Haberler