Yozgat'ta vatandaşlar camilere akın etti!

Yozgat'ta vatandaşlar camilere akın etti!

Yozgat'ta Cuma günleri düzenlenen namazlarda camiler, bu hafta "İnsan, Özü İtibariyle Değerlidir" başlığı altında verilen hutbe ile dolup taştı.

A+A-

Yozgat'ta Cuma günleri düzenlenen namazlarda camiler, bu hafta "İnsan, Özü İtibariyle Değerlidir" başlığı altında verilen hutbe ile dolup taştı. İmamlar, Yüce Rabbimizin ayet-i kerimesi ve Peygamber Efendimiz'in hadis-i şerifi eşliğinde, insanın gerçek değerini vurguladı.

Belirlenen hutbede, okunan ayet-i kerimede Allah'ın insanları bir erkek ve bir kadından yarattığını, kavimlere ve kabilelere ayırdığını, ancak en değerli olanın sorumluluklarını en iyi yerine getiren olduğunu belirtti. Hadis-i şerifte ise Allah'ın görünüşe değil, kalp ve davranışlara baktığı vurgulandı. İnsanın gerçek değerinin dış görünüş, mal veya mülkte değil, aklında, iradesinde ve kalbinde olduğu vurgulandı.

Hutbenin devamında, Peygamber Efendimiz'in insanlara karşı gösterdiği sevgi, saygı, şefkat ve merhamet örnekleri paylaşıldı. Engellilerle ilgili olarak, Peygamberimizin farklı engel gruplarına mensup sahâbîlere gösterdiği ilgi ve destek örnekleri anlatıldı.

"Birikim ve yeteneklerine göre önemli görevler vermiş, onları topluma kazandırmaya çalışmıştır. Engellilik, görememek, konuşamamak, yürüyememek değildir. Asıl engellilik, hakkı duymamaktır. Hakikati görmemektir. İmkânlarını Allah'ın rızası ve insanlığın faydası için kullanmamasıdır." ifadelerine yer verilen hutbede, engellilik tanımının derinlemesine ele alındı.

Hutbenin son bölümünde, günümüzde yaşanan zulümlere dikkat çekildi. Özellikle Filistin'de yaşanan insan hakları ihlallerine karşı duyarlılık çağrısı yapılarak, Cuma namazının ardından dua edilmesi ve zalimlere karşı durulması gerektiği vurgulandı.

Cami hoparlörlerinden yükselen dualar, Yozgatlıların kalplerinde etkileyici bir iz bıraktı. Cuma namazının ardından yapılan dua, başta Filistinli kardeşler olmak üzere dünyanın dört bir yanında zulme uğrayan mazlumların yardımına yönelikdi. Yüce Rabbimizden, duaların kabul olmasını ve zulme uğrayanların zafere ulaşmasını temenni edildi.

İlgili Haberler