Yozgat'ta vatandaşın yeni gelir kapısı oldu

Yozgat'ta vatandaşın yeni gelir kapısı oldu

Çekerek’te İpek böceği yetiştiriciliği yeni geçim kaynağı oldu. Türkiye'nin önemli tarım bölgelerinden olan Yozgat’ta ipek böceği yetiştiriciliği yaygınlaşıyor.

A+A-

Çekerek’te İpek böceği yetiştiriciliği yeni geçim kaynağı oldu. Türkiye'nin önemli tarım bölgelerinden olan Yozgat’ta, ipek böceği yetiştiriciliği yaygınlaşıyor.

İpek böceği besiciliği Çekerek’te, devletin sağladığı desteklerle açılan koza çiftliklerinde yeniden hayat bulmaya başladı.

Osmanlı döneminde yaygın olarak yetiştirilen ve ticarette önemli bir role sahip olan ipekböcekçiliği mesleğini yeniden canlandırmak amacıyla Çekerek Karahacılı köyünde başlayan koza üretimi, arttı.
Çekerek’te uygulamaya konulan ‘İpek Böceği Yetiştiriciliği’ projesi kapsamında ilk ipek böceği koza üretimine başlandı.

Çekerek’e bağlı Karahacılı Köyünde Devlet Destekli Proje kapsamında ipek böceği yetiştirileceği alanlanlar, belirlenerek 300 adet dut fidanı dikildi. Dikimleri yapılan dut ağaçlarının yapraklarının çıkmasıyla ilk koza üretimi başlandı. Karahacılı Köyünde Mehmet Aktaş, Zeynel Kılınçer, Yasin Aktaş, Emin Çetin üretimi ile geçimlerini sağlamaya çalışıyor.

Koza yetiştiricileri, İpek böcekçiliğini alternatif olarak köyde hayata geçirdiklerinin, gelirlerinin artırılmasının yanında diğer köylere de örnek olmak istediklerini belirtti.

İpek böceği yetiştiriciliğini alternatif olarak köyde hayata geçirerek, köyde yaşayanların gelirlerinin artırılmasının yanında diğer köylere de örnek olmak istediklerini kaydeden köylüler, ipek böceği kozası üretimini daha da artırmayı hedefliyor.

İpek böcekciliği yetiştirme konusunda farklı illerde eğitim aldıklarını söyleyen üretici Zeynel Kılınçer, “Gittiğimiz illerde bu işin nasıl yapıldığını ve nelere dikkat etmemiz konusunda eğitimler aldıklarını söyledi. Bizlerde ilk koza üretimine başlamanın hem heyecanını hem de mutluluğunu yaşıyoruz diyerek bizlere desteğini esirgemeyen başta devletimiz olmak üzere herkese teşekkür ederim’’ dedi.

İpekböceği yetiştiriciliğinin aileleri için yeni bir gelir kapısı oluşturduğunu ifade eden Üretici Mehmet Aktaş ise köylerinde ekilebilir alanlarının ve meraların yetersizliğinden dolayı tarım ve hayvancılığa alternatif olarak ipek böcekçiliğine yöneldiklerini belirterek desteklerinden dolayı yetkililere teşekkür etti.

Yozgat Hakimiyet

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.