Yozgat'ta vaka artışı endişelendiriyor

Yozgat'ta vaka artışı endişelendiriyor

Yozgat’ta korona virüs vakalarındaki artış endişelendiriyor. on bir haftada Covid-19 vaka sayısı her 100 bin kişide Yozgat’ta 202,58 oldu.

A+A-

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 8-14 Ocak tarihleri arasında il bazında 100 bin kişi içinde bir haftalık toplam yeni Covid-19 vaka sayısının yer aldığı insidans haritasını paylaştı. Son bir haftada Covid-19 vaka sayısı her 100 bin kişide Yozgat’ta 202,58 oldu.

Yozgat’ta korona virüs vakaları artış kaydetmeye devam ediyor. 8-14 Ocak tarihleri arasında her 100 bin kişilik nüfusta görülen vaka oranındaki artış dikkat çekti.

Tüm dünyayı etkisi altına alan ve ülkemizde de görüldüğü günden bu yana binlerce vatandaşın hayatını kaybetmesine neden olan koronavirüs ile mücadele devam ediyor. Yozgat’ta tedbirler alınmaya devam ederken, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıkladığı, illere göre haftalık koronavirüs vaka sayıları tablosunda il genelinde bu hafta artış yaşandı.

24012022-61eea2ac4e964-default.png

Aşılama oranı yüzde 76,3 olan kentte 8-14 Ocak tarihleri arasında corona virüs vakaları ciddi oranda artış göstererek 100 bin kişide 202,58 oldu.

Yozgat Valiliği ve İl Sağlık Müdürlüğü ekipleri ise halkın tedbirlere uyması konusunda sık sık uyarılarda bulunuyor.

Yozgat’ta 1-7 Ocak tarihleri arasında 101,41 olan vaka sayısı yüzde yüzlük artışla 202,58’e yükseldi.
Kent genelinde maske zorunluluğuna uyulmadığı gözlenirken, toplu alanlarda sosyal mesafe kuralına dikkat edilmemesi ise endişe oluşturuyor.

Yozgat İl Sağlık Müdürü Fatih Şahin, korona virüs tedbirlerine uyulması çağrısında bulundu. Yozgat’ta vaka sayılarının her geçen gün arttığına değinen Şahin, basit tedbirlerin korona virüsten koruduğunu ifade etti.

Vakaların düşmesi veya salgının önüne geçilmesinde önlemlerin alınması gerektiğine değinen Şahin, “COVID-19 virüsünün yayılmasını azaltmak için insanların atabilecekleri en etkili adım fiziksel mesafeyi korumaktır; iyi oturan bir maske takın, havalandırma için pencereleri açın, yetersiz havalandırılmış veya kalabalık alanlardan kaçının, ellerinizi temiz tutun ve aşı olun aşı olun. Günümüzde hastaneye yatan, yoğun bakımda izlenen ve kaybedilen hastaların baskın çoğunluğunu aşısız veya aşı şemalarını tamamlamış vakalar oluşturmaktadır. Toplumun baskın çoğunluğunun aşılanmaması veya aşıların etkin olmadığı bir varyantın meydana çıkması durumunda uzun bir süre pandeminin etkisinin devam edeceği tahmin edilmektedir” dedi. 

Yozgat Hakimiyet