Yozgat'ta üretiliyor! Türkiye'nin her yerine ücretsiz olarak gönderiliyor

Yozgat'ta üretiliyor! Türkiye'nin her yerine ücretsiz olarak gönderiliyor

Yozgat'ta Sarıhacılı Mahallesi'nde yaşayan Yasin ve Filiz Yoldaş çifti, Türkiye'nin dört bir köşesine ücretsiz olarak sebze ata tohumu göndererek dikkat çekiyor.

A+A-

Yozgat'ta Sarıhacılı Mahallesi'nde yaşayan Yasin ve Filiz Yoldaş çifti, Türkiye'nin dört bir köşesine ücretsiz olarak sebze ata tohumu göndererek dikkat çekiyor. 2 dönümlük arazilerinde domates, fasulye, mısır, patlıcan, bamya, kavun, kabak, biber ve salatalık gibi birçok sebzenin üretimini gerçekleştiren Yoldaş çifti, bu ürünleri belli aşamalardan geçirerek atalık tohum elde ediyor.

her-yerden-talep-aliyor.jpg

Yoldaş çifti, gönüllülük esasına dayanarak ürettikleri atalık tohumları Türkiye'nin dört bir yanına ücretsiz olarak dağıtıyor. Bu özverili çift, gelecek nesillerin doğal ve sağlıklı ürünler tüketmelerini hedefleyerek, herhangi bir katkı maddesi ve kimyasal kullanmadan tamamen doğal bir şekilde atalık tohumlarından üretim gerçekleştiriyor.

her-yerden-talep-aliyor-5.jpg

7 yıl önce ata tohumlarıyla tanışan Filiz Yoldaş, 30 arkadaşıyla birlikte 'Birlik ve Dayanışma Bahçeleri' grubunu kurarak ata tohumlarını ülkenin dört bir yanına ulaştırma hedefiyle yola çıktıklarını belirtti. Grup, ata tohumlarını yayarak yerel çeşitliliğin korunmasına ve geleneksel tarımın desteklenmesine önemli katkılarda bulunuyor.

her-yerden-talep-aliyor-4.jpg

Filiz Yoldaş, GDO'lu ve hibrit ürünlerin hastalıkların kaynağı olduğuna vurgu yaparak, son 7 yıldır atalık tohum üretimi gerçekleştirdiklerini ifade etti. Türkiye genelinde 25 ilde faaliyet gösteren Birlik ve Dayanışma Bahçeleri tarafından üretilen atalık tohumlardan birinin de Yozgat'tan geldiğini belirten Yoldaş, hibrit ve GDO'lu ürünlere karşı bir duruş sergileyerek, sağlıklı nesiller için mücadele ettiklerini söyledi.

her-yerden-talep-aliyor-1.jpg

Yoldaş çifti, 2 dönüm alanda 150 farklı sebzenin ata tohumuyla üretimini gerçekleştiriyor. Yoldaş, "Bu yıl 90 çeşit domates, 10 çeşit fasulye, 12 çeşit mısır, 10 çeşit patlıcan, 5 çeşit bamya, kavun, kabak, biber ve salatalık olmak üzere toplamda 150 çeşit ekim yaptık. Tohumları alıp kontrollerini ve kodlamalarını yaparak paketleyip hazır hale getiriyoruz. Daha sonra ücretsiz bir şekilde dağıtımını yapıyoruz. Bu süreçte en büyük destekçimiz eşim ve ailem oldu. Her şeyi kendi imkanlarımız ve gönüllülük esasına göre yapıyoruz. Amacımız sadece hastalıklı tohumlardan kurtulmak" diye konuştu.

Yozgat Valisi Mehmet Ali Özkan, Yoldaş çiftinin duyarlı ve örnek davranışlarından dolayı teşekkür etti. Ata tohumlarının korunması ve yaygınlaştırılmasının tarımın ve çevrenin sürdürülebilirliğine önemli bir katkı sağladığını belirten Vali Özkan, Yoldaş ve grubunun çabalarını takdir etti. Türkiye genelinde benzer inisiyatiflere duyulan ihtiyaç her geçen gün artarken, Yoldaş çifti örnek bir model olarak sürdürülebilir tarım ve sağlıklı beslenme konularında ilham verici bir rol üstleniyor.

Etiketler :
İlgili Haberler