Yozgat'ta toprak işlemesiz olarak ekimi yapıldı! Karbon salınımını azalttığı açıklandı

Yozgat'ta toprak işlemesiz olarak ekimi yapıldı! Karbon salınımını azalttığı açıklandı

Yozgat İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, korumalı tarım sistemi içerisinde toprak işlemesiz tarımın yaygınlaşması için 2024 üretim sezonunda toprak işlemesiz buğday ekimlerine başladı.

A+A-

Yozgat İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, korumalı tarım sistemi içerisinde toprak işlemesiz tarımın yaygınlaşması için 2024 üretim sezonunda toprak işlemesiz buğday ekimlerine başladı. Ekimler, teknik personellerin kontrolünde, Merkez'e bağlı Sarımbey köyünde gerçekleştirildi. Yozgat İl Tarım ve Orman Müdürü Tanju Özkaya, müdürlük personelleri ve çiftçilerin katılımıyla gerçekleşen etkinlikte bir araya geldi.

toprak-islemesiz-bugday-ekimi5.jpg

Sarımbey köyündeki ekimde çiftçi İbrahim Sert, yaptığı açıklamada, “İl Tarım Orman Müdürlüğü teknik personeli rehberliğinde 2 yıl toprak işlemesiz olarak ekim denemeleri yaptım. Toprak işlemesiz ekimin faydasını gördüğümden dolayı doğrudan ekim mibzeri aldım. Bu yıl arazimin büyük çoğunluğunu toprak işlemsiz olarak ekiyorum. Diğer çiftçi arkadaşlara da tavsiye ediyorum” dedi.

toprak-islemesiz-bugday-ekimi3.jpg

İl Müdürü Tanju Özkaya, toprak işlemesiz tarımın çevre dostu avantajlarına vurgu yaparak şunları belirtti: “Bu ekim sisteminde toprağa herhangi bir toprak işleme aleti ile müdahale yapılmadan ekim ve biçim gerçekleşiyor. Toprak işleme uygulamadığından çiftçi açısından zaman, işgücü ve yakıt maliyetlerinden tasarruf sağlanıyor. Düşük yakıt tüketimi, karbon salınımını azaltarak çevre üzerinde olumlu etkiler yaratıyor. Bitki artıklarının toprak yüzeyinde kalması, toprağın organik madde seviyesini artırarak erozyonu azaltıyor. Bu yöntemle çiftçiler, tarım yaparken aynı zamanda çevreyi korumuş oluyorlar."

toprak-islemesiz-bugday-ekimi.jpg

Özkaya, toprak işlemesiz tarımın yaygınlaştırılması için devam eden çalışmalara dikkat çekti. Bu yıl 2 çiftçinin doğrudan ekim mibzeri aldığını belirten Özkaya, Sarımbey köyünden önder çiftçi İbrahim Sert ile yapılan ekimi örnek gösterdi. Çiftçilerin en büyük endişesinin verim kaybı olduğunu belirten Özkaya, yapılan ekimlerde verim kaybının olmadığını hatta geleneksel tarıma göre daha yüksek verim alındığını vurguladı. Bu sistemin başarıyla uygulanabilmesi için her yıl farklı üretim çeşidinden ürün ekilmesi ve konu uzmanlarından teknik bilgi alınması gerektiğini sözlerine ekledi. İl Müdürlüğü olarak çiftçilere her zaman teknik destek ve bilgi vermeye hazır olduklarını ifade etti.

toprak-islemesiz-bugday-ekimi6.jpg

 

İlgili Haberler