Yozgat'ta toprak işlemesiz nohut ekimi

Yozgat'ta toprak işlemesiz nohut ekimi

Yozgat İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından Sorgun’a bağlı Doğankent beldesinde doğrudan ekimle nohut demonstrasyon ekimi yapıldı.

A+A-

Yozgat İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından Sorgun’a bağlı Doğankent beldesinde doğrudan ekimle nohut demonstrasyon ekimi yapıldı.


Ekim esnasında teknik personeller tarafından çiftçilere toprak işlemesiz tarım, doğrudan ekim tekniği ve faydaları hakkında bilgi verildi.


Ekimde Yozgat İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce daha önceki yıllarda deneme ekimi yapılarak yüksek verim alınan yerli Göksu çeşidi nohut kullanıldı.Yapılan demonstrasyon ekimiyle ilgili olarak Yozgat İl Tarım ve Orman Müdürü Tanju Özkaya şunları söyledi;


“İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak Toprak İşlemesiz Tarım Sistemini İlimizde yaygınlaştırmak için yoğun bir demonstrasyon ve eğitim çalışmaları yürütülmektedir. Toprak İşlemesiz tarım demonstrasyonlarını birçok ilçe ve köylerimizde uyguladık.

Bu yılda Sorgun ilçemize bağlı Doğankent beldemizden önder çiftçimiz Veli Çelik, bu sistemi denemek ve köydeki diğer çiftçilerimize uygulayarak göstermek istediğini söyledi. Biz de İl Müdürlüğü olarak çiftçimize doğrudan ekim mibzeri ve teknik personelimizle destek verdik.

İl Müdürlüğümüze ait doğrudan ekim mibzeri ile teknik personelimiz kontrolünde ekimi yapıldı.

Toprak İşlemesiz Tarım, Yozgat gibi karasal iklim gösteren illerimizde özellikle kuru alanlarda uygulanabilecek olan bir sistemdir. Yapılan uygulamalarda bu sistemde herhangi bir verim kaybı olmadığını hatta bazı alanlarda verim artışı olduğunu gözlemledik.

Bu sistemde dekardan 5 Litre yakıt tasarrufu sağlanmakta ayrıca toprak işleme aletlerine yapılan masraflar, işgücü ve amortisman maliyetleri de en aza inmektedir. Bütün bunlar dikkate alındığında bu sistemde çiftçinin dekardan tasarrufu, 60 TL civarındadır. Bu miktar çiftçimize kazanç olarak dönmektedir.

Ayrıca bu sistemde anızları toprak üstünde bıraktığımızdan dolayı toprağın organik madde seviyesi artmakta, toprak erozyonu azalmakta ve en önemlisi de anız yangınlarının önüne geçilmesi sağlanmaktadır. Bu sistemde dikkat edilecek hususlar tarlaya her yıl farklı üretim çeşidinden ürün ekilmesi ve konu uzmanlarından teknik bilgi ve yardım alınmasıdır.

İl Müdürlüğü olarak biz bu konuda her zaman çiftçimize teknik destek be bilgi vermeye hazırız.” İfadelerini kullandı.