Yozgat'ta tehlikeye işaret etti: Büyük şans olduğunun altını çizdi

Yozgat'ta tehlikeye işaret etti: Büyük şans olduğunun altını çizdi

TÜBİTAK Bilim Söyleşileri kapsamında, Prof. Dr. Hamdi Temel, Kadışehri’ne bağlı Halıköy İmam Hatip Ortaokulu öğrencilerine "Görünmeyen Tehlike: Mikroplastikler" adlı bilim söyleşisi gerçekleştirdi.

A+A-

TÜBİTAK Bilim Söyleşileri kapsamında, Prof. Dr. Hamdi Temel, Kadışehri’ne bağlı Halıköy İmam Hatip Ortaokulu öğrencilerine "Görünmeyen Tehlike: Mikroplastikler" adlı bilim söyleşisi gerçekleştirdi. Öğrenci ve öğretmenlerin yoğun ilgi gösterdiği söyleşide, Prof. Dr. Temel, köyde yaşamanın avantajlarına dikkat çekti.

gorunmeyen-tehlike-mikroplastikler-3.jpg

Söyleşiye, kendi akademik videoları, üniversite öğrencileri ile birlikte hazırladığı kısa metrajlı film ve rap tarzı müziğiyle başlayan Prof. Temel, bilimin eğlenceli yönlerini öğrencilere aktardı. Soru cevap formatındaki söyleşide, edinilen bilgilerin çevreleriyle paylaşılmasının önemine vurgu yapan Temel, öğrencilere bugün öğrendikleri bilgilerin kendi sağlıklarını doğrudan etkilediğini hatırlattı.

Temel, doğal yaşamın köyde daha mümkün olduğunu belirterek, "Köyde yaşamak bir şanstır çünkü yedikleriniz ve içtikleriniz daha doğal" dedi. Evde turşu, peynir veya salça yaparken cam kavanozların tercih edilmesi gerektiğine dikkat çeken Temel, plastik kullanımının içerikle etkileşime geçerek mikroplastik oluşumuna neden olduğunu ifade etti.

gorunmeyen-tehlike-mikroplastikler-1-001.jpg

Mikroplastiklerin artık anne karnındaki bebekleri bile etkilediği, kutuplarda ve atmosferde dolaştığı bilgilerini paylaşan Prof. Temel, yapılan son çalışmalarda mikroplastiklerin beyin zarından geçebildiğini belirtti. Bu durumun ileride büyük sağlık sorunlarına neden olabileceği uyarısında bulunan Temel, plastik ürünlerin tüketilirken daha dikkatli olunması gerektiğini vurguladı.

Söyleşinin sonunda Prof. Temel, TÜBİTAK'a ve Halıköy İmam Hatip Ortaokulu yönetimine teşekkür ederek, "Sağlığımız giderse artık hayatta hiçbir şeyin önemi kalmayacak" dedi. Okul müdürü Hamza Karataş ise Prof. Dr. Hamdi Temel'e teşekkür ederek TÜBİTAK Bilim Söyleşileri Teşekkür Belgesi takdim etti.

gorunmeyen-tehlike-mikroplastikler-4-001.jpg

İlgili Haberler