Yozgat’ta “Tavuk Vebası” paniği

Yozgat’ta “Tavuk Vebası” paniği

Türkiye genelinde 2, Yozgat’ın Kadışehri ilçesinde ise 1 adet “Tavuk vebası” hastalığı tespit edildi. Tespit edilen hastalık sonrasında Kadışehri'nde pazar yerlerinde kanatlı hayvanların satılması ve alınması yasaklandı.

A+A-

Türkiye genelinde 2, Yozgat’ın Kadışehri ilçesinde ise 1 adet “Tavuk vebası” hastalığı tespit edildi. Tespit edilen hastalık sonrasında Kadışehri İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından, ilçede kurulan pazar yerlerinde kanatlı hayvanların satılması ve alınması yasaklandı.

"SATIŞ YAPAN KİŞİLERE 15 BİN 203 TL İDARİ PARA CEZASI"

Kadışehri İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yayınlanan kararda, "2021 yılında ilimiz genelinde I adet , ülkemiz gelende 2 adet Tavuk Vebası Hastalığı tespit edilmiştir. İlimizde tespit edilen hastalık noktalarında; hastalık virüsünün, komşu illerde bulunan Ticari Kanatlı işletmelerde çıkma tavuk diye tabir edilen ekonomik ömrünü tamamlamış yumurta tavuklarında bulaştığı yönünde tespit ve duyumlar alınmıştır.  17.12.2011 tarih ve 28145 sayılı Yurtiçinde Canlı Hayvan ve Hayvansal ürünlerin Nakli Hakkında Yönetmeliğin Kanatlı Hayvan Nakilleri başlıklı 10. Maddesinin 3. fıkrasında '60 haftalık ve üzeri yaştaki çıkma diye tabir edilen tavukların kesimhane veya rendering dışındaki yerlere nakillerine izin verilmez' denilmektedir. Yönetmelik kapsamında, ticari kanatlı işletmelerden kesimhanelere sevk edilmesi gerekirken kaçak yollarla semt veya ilçe pazarlarına getirilip satışı yapıldığı tespit edilen çıkma tavuk sahiplerine 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanununun 36. Maddesinin 1. Fıkrasının bendine göre 15 Bin 203 TL idari para cezası uygulanacak ve tespit edilen kanatlı hayvanlar tazminatsız olarak itlaf edilecektir. Bu kapsamda Belediye Başkanlarının denetim ve kontrollerinde kurulan semt veya ilçe pazarlarında ticari işletmelerden gelmiş ekonomik ömrünü tamamlamış çıkma tavuk diye tabir edilen kanatlı satışına izin verilmemesi amacı ile Belediye Başkanlığı ile koordineli bir şekilde denetim yapılması, tespit edildiğinde ise yönetmelik hükümlerine göre işlem yapılması hususlarında; Gereğini arz ederim" ifadelerine yer verildi.

KONTROL KADIŞEHRİ BELEDİYE BAŞKANLIĞI'NDA

Belediye Başkanlığı ile koordineli bir şekilde denetim yapılacağı söylenen karar sonrasında açıklamada bulunan Kadışehri Belediye Başkanı Akın, "İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünün yazısı gereği; ülkemiz genelinde 2, ilimiz genelinde 1 adet tespit edilen  Tavuk Vebası hastalığının yayılıp ve engellenmesini önlemek amacıyla ilçemizde kurulan pazar yerlerinde kanatlı hayvanların satılması ve alınması yasaklanmıştır. Halkımıza saygı ile duyurulur" ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.