Yozgat’ta tarım arazileri taştan arınıyor

Yozgat’ta tarım arazileri taştan arınıyor

Yozgat’ta hasat sezonunu tamamlayan ve yeni dönem için hazırlıklarına başlayan çiftçiler, taşlı tarlalarını taş toplama makinesi aracılığıyla temizliyor.

A+A-

Yozgat’ta hasat sezonunu tamamlayan ve yeni dönem için hazırlıklarına başlayan çiftçiler, taşlı tarlalarını taş toplama makinesi aracılığıyla temizliyor.

Büyük oranda verim kaybına neden olan tarladaki taşlar, taş toplama makinesi yardımıyla toplanıyor. Verimi artırmak, tarım arazilerinin işlenebilirliğini kolaylaştırmak için üreticiler tarlasındaki taşları topluyor.

Yozgat Hakimiyet Gazetesi’nin haberine göre, Yüksek oranda verim kaybına sebep olan tarladaki taşların zararları ise saymakla bitmiyor. Tarladaki taşlar nedeniyle hem ekipman zarar görüyor hem de taşlı yerlerde tohum toprağın altına girmediği için verimde düşüş görülüyor. Tarla taşları, modern makinelerle topraktan bertaraf ediliyor.

Yozgat’ta tarlalardan taşların toplanması projesiyle toprak ve su kalitesinin korunması, doğal kaynakların sürdürebilirliği, erozyonun önlenmesi ve tarımın olumsuz etkilerinin azaltılması amaçlanıyor.

TAŞ TOPLAMANIN FAYDASI VAR

Yozgat Tarım ve Orman İl Müdürü Tanju Özkaya, taşlı tarlaların tarıma kazandırılmasına yönelik çalışmalar yapıldığını söyledi.

Tarladaki taşların toplanmanını tarımsal üretimde faydalarının bulunduğuna değinen İl Müdürü Özkaya, "Tarlada yüzeyde bulunan taşların toplanması neticesinde toprağın işlenmesini kolaylaşır. Pulluk ve diğer ekipmanlarla toprak işlemek daha da rahat olur. Toprak işlemenin kolaylaşması çiftçi için tohum yatağını hazırlamakta da rahatlık anlamına gelir. Kaliteli ve güzel bir tohum yatağı elde edilmesi verime olumlu yönde etkiler. Böylece tarlanın tamamına eşit bir ekim yapılabilir. Bu da otomatik olarak, gözle görülebilir şekilde verime etki eder. Diğer yandan, taşları topraktan toplanarak uzaklaştırılmasının çiftçiye başka yönlü bir ekonomik kazanımı da söz konusudur. Toprak ve ekin işleme ekipmanları mibzer, pulluk ve benzeri gibi ekipmanların aşınmasına neden olan taşlar, arazilerden arındırıldığında bakım ve onarım masrafları da düşürecektir. Çiftçimize ekonomik yöndende da yarar sağlayacaktır" dedi.

VERİM KAYBINA

NEDEN OLUYOR

Bu yıl belli bir ücret karşılığında tarlasını taştan arındıran Sefa Yeşil, "Hasat dönemi bitti. Tarlayı temizledim. Yeni sezon için hazırlık yapıyoruz. Ekim işlemi başlamadan tarlamı temizledik. Onlarca ton taş çıktı tarlamdan. Hiç bu çaplı bir taş toplama olmamıştı. Tarladaki taşlar hem pulluk, mibzer, kazayağı gibi ekipmanlara zarar veriyordu. Ekipmanların kırılmasına neden oluyordu. Ekini biçen biçerdöverler bile zarar görüyor. Modern makineler işimizi kolaylaştırdı. Ama makineler kısa süre içerisinde tonlarca taşı topluyor. Bütün çiftçilere tavsiye ederim" açıklamasında bulundu.