Yozgat'ta tanıtım fuarı düzenlendi! 12 üniversite katıldı

Yozgat'ta tanıtım fuarı düzenlendi! 12 üniversite katıldı

Yozgat Bozok Üniversitesi ev sahipliğinde 12 üniversitenin katılımıyla Anadolu Üniversiteler Birliği Üniversite Tanıtım Fuarı düzenlendi.

A+A-

Anadolu Üniversiteler Birliği (AÜB) tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen “Üniversite Tanıtım ve Tercih Fuarları”nın Yozgat ayağı, Bozok Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

Üniversite adayı gençlerin hem üniversiteleri daha yakından tanımaları hem de doğru tercih yapabilmeleri adına Anadolu Üniversiteler Birliği tarafından düzenlenen fuarın dokuzuncu ayağı Bozok Üniversitesi ev sahipliğinde yapıldı. Alanında uzman personel ile fuarda yerini alan üniversite temsilcileri, üniversite adayı gençlere bilgiler aktardı.

Celal Atik Kapalı Spor Salonu’nda düzenlenen fuara Anadolu Üniversiteler Birliği (AÜB) Dönem Başkanı ve Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Altun, Ardahan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Biber, Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Karadağ, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Şenol Akın, Prof. Dr. Güngör Yılmaz, Genel Sekreter Prof. Dr. Uğur Kölemen, Yozgat İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Yazıcı, Gençlik ve Spor İl Müdürü Rasim Parlak, fakülte dekanları, öğretim elamanları ve öğrenciler katıldı.

Fuara Abdullah Gül Üniversitesi, Amasya Üniversitesi, Ardahan Üniversitesi, Erciyes Üniversitesi, Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi, Malatya İnönü Üniversitesi, Kayseri Üniversitesi, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi, Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi olmak üzere 12 üniversite katılarak stant kurdu.

Fuarın açılışında konuşan Rektör Prof. Dr. Ahmet Karadağ, Anadolu Üniversiteler Birliği’nin kısa sürede güçlü bir sinerji ile büyük işler başardığını, belirterek fahri üye Ardahan Üniversitesinin de katılımıyla düzenlenen tercih fuarlarında öğrencilere tercih döneminde büyük bir imkân ve kolaylık sağladıklarını belirtti. Sosyal ve kültürel açıdan üniversitelerin bulunduğu şehrin lokomotifi olduğuna dikkat çeken Rektör Prof. Dr. Karadağ konuşmasını şöyle sürdürdü: “Köklü, dinamik ve genç üniversitelerin birlikteliği ile düzenlenen “Üniversite Tanıtım ve Tercih Fuarında” 16 üniversitemizin kendi potansiyellerini öğrencilerimizle buluşturuyoruz. Yükseköğretime girecek olan öğrencilerimizin hangi bölümü hangi fakülteyi tercih edecekleri konusunda zengin bir seçenek sunmak üzere fuarın Yozgat durağında bir araya geldik. Bu fuarlar vesilesi ile öğrencilerimiz Anadolu Üniversiteler Birliği’ne üye üniversitelerimiz başta olmak üzere farklı üniversitelerimizden gelen temsilcilere hangi fakülteleri, hangi bölümleri var, şehrin imkânları ve fırsatları nelerdir, bunları yerinde sorma imkânına sahip olacaklar. Anadolu Üniversiteler Birliğine mensup bir üniversitenin Rektörü olarak katılan tüm üniversitelere ev sahibi olarak hoş geldiniz diyerek katılımlarından dolayı da teşekkür etmek istiyorum.”

Ardahan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Biber ise Türkiye’nin eski Türkiye olmadığını ve her ilinde üniversite olduğunu belirtti. Biber, üniversitelerin tecrübeleri farklı olmakla birlikte sahip oldukları bilimsel ve teknolojik altyapılarının artık dünya ölçeğinde olduğunu dile getirdi. Anadolu Üniversiteler Birliğine üye üniversitelerin sahip olduğu imkânları Türkiye’nin her yerindeki gençlerle buluşturduğunu ifade eden Prof. Dr. Biber, Yozgat Bozok Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen fuara katılmaktan mutluluk duyduğunu ifade etti.

Anadolu Üniversiteler Birliği (AÜB) Dönem Başkanı ve Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Altun da gençlerin ileriye dönük mesleki kariyer planlamalarına katkı sunarak, doğru tercih yapmalarına imkan tanımak amacıyla Anadolu Üniversiteler Birliği olarak “Üniversite Tanıtım ve Tercih Fuarları” düzenlediklerini söyledi.

yozgatta-12-universitenin-katilimi-ile-fuar-duzenlendi-04-scaled.jpg

Prof. Dr. Fatih Altun konuşmasında şunları söyledi: “Burada biz öğrencilerimizle birlikte eğitim hayatlarına yönelik tercihlerine katkı sağlamak amacıyla bulunuyoruz. Farklı illerde de fuar vesilesi bir araya geliyoruz. Şu anda 11 il ve 16 üniversite olarak devam ediyoruz. Bu tür faaliyetleri artırarak devam ettirmek ve kapsamını da daha üst düzeylere çekmek istiyoruz. Çünkü biz araştırma üniversitesi olarak önemli katkıları proje boyutlarında ülkesine sağlarken; Yozgat Bozok Üniversitesi de bir ihtisas Üniversitesi olarak çok güzel çalışmalar ortaya koymakta. Dolayısıyla bu bilgi birikimlerini paylaşmak daha güçlü olmanızı sağlayacaktır. Ben bu noktada da Yozgatımıza gerçekten bu program için teşekkür ediyorum. Gençlerimize de umarım bu programdan da güzel ulaşmalar güzel bilgilendirmeler sağlamış oluyoruz”.

Tercih Fuarının açılışının ardından Rektör Karadağ, paydaş üniversitelerin kurduğu tercih stantlarını gezerek üniversiteler hakkında bilgiler aldı. 

Yeniufuk

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.