Yozgat'ta sürücülere 1 Aralık uyarısı

Yozgat'ta sürücülere 1 Aralık uyarısı

Yozgat Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı İlhami Bakıcı, Şehirlerarası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için zorunlu kış lastiği uygulamasının 1 Aralık itibariyle başlayacağını açıkladı.

A+A-

Yozgat Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı İlhami Bakıcı, Şehirlerarası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için zorunlu kış lastiği uygulamasının 1 Aralık itibariyle başlayacağını belirterek, yük ve yolcu taşımacılığı yapan araç sahiplerinin 1 Aralık tarihini beklemeden araçların kış lastiğini taktırmalarının can ve mal güvenliği açısından önemli olduğunu söyledi.

Yozgat Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı İlhami Bakıcı, yaptığı açıklamada; lastiklerin mevsimlere göre üretildiğini vurgulayarak; kış lastiğini yazın, yaz lastiğini de kışın kullanmanın sakıncalı olduğunu ifade etti.

Bakıcı, “Yüksek yola tutunma, yolu kavrama gücü, daha az kaza yapma riski ve çok daha güvenli bir sürüş sağlama özelliği bulunan kış lastikleri, hem hayati hem de maddi açıdan önem arz ediyor. Kasım ayı itibariyle havaların soğumaya başladığı ve don olaylarının görüldüğü bölgemizde ve ilimizde kış lastiği taktırmak için 1 Aralık tarihinin beklenmemesini tavsiye ediyorum.” dedi.

Bakıcı, yük ve yolcu taşımacılığı yapanlar dışındaki hususi araçlar için uygulamanın zorunlu olmadığını, ancak can ve mal güvenliğiyle güvenli seyahat için kış şartlarında tüm araçlarda kış lastiği kullanılması gerektiğini belirtti. Kasım ayı itibariyle soğuk havanın etkisini gösterdiği Yozgat ve bölgesinde, kış lastiği uygulaması için 1 Aralık tarihinin beklenmeden lastiklerin taktırılması gerektiğinin altını çizdi.

Yeniufuk