Yozgat'ta süneye karşı geliştirdiler! TÜBİTAK destekledi

Yozgat'ta süneye karşı geliştirdiler! TÜBİTAK destekledi

Yozgat Bozok Üniversitesi Boğazlıyan Meslek Yüksekokulu Öğretim elemanlarının hazırladığı TÜBİTAK-1001 projesi desteklendi.

A+A-

Yozgat Bozok Üniversitesi Boğazlıyan Meslek Yüksekokulu Öğretim elemanlarının hazırladığı TÜBİTAK-1001 projesi desteklendi.

Yürütücülüğünü Türkiye Cumhuriyeti Tarım ve Orman Bakanlığı Zirai Mücadele Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü uzmanlarından Dr. Numan Babaroğlu’nun yaptığı, Boğazlıyan Meslek Yüksekokulu Öğretim Elemanları, aynı zamanda UZEM Müdür Yardımcıları Öğr. Gör. Dr. Tolga Hayıt ve Öğr. Gör. Hüseyin Harmancı’nın araştırmacılığını üstlendikleri TÜBİTAK-1001 Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Projelerini Destekleme Programı kapsamında “Eurygaster spp. (Scutelleridae: Hemiptera)'nin Uzaktan Görüntüleme Sisteminin Geliştirilmesi ve Süne Tahmin Uyarı Sistemi’ne Entegrasyonu” adlı proje TÜBİTAK tarafından desteklendi.

Proje araştırmacılarından Öğr. Gör. Dr. Tolga Hayıt yaptığı açıklamada: “Buğday stratejik bir ürün olup, insan ve hayvan beslenmesi için önemli bir besin kaynağıdır. Projemiz kapsamında buğdayın en önemli doğal düşmanı olan süne zararlısının modern yapay zekâ yöntemlerinden biri olan derin öğrenme ile takibini yaparak ülkemize ve çiftçilerimize faydalı bir sistem üretmek istiyoruz” ifadelerini kullandı.
Yozgat Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Karadağ, TÜBİTAK projelerinin kabul edilmesinden dolayı akademisyenlerimizi tebrik etti.

Rektör Karadağ şunları söyledi: “Üniversite olarak bilimsel çalışmalara ve TÜBİTAK projelerine büyük önem veriyoruz. Sunmuş oldukları projeleri TÜBİTAK tarafından kabul edilen araştırmacı akademisyenlerimizi ve Boğazlıyan Meslek Yüksek Okulu idarecilerimizi tebrik ediyorum. Akademisyenlerimizin daha nice önemli projelere imza atacaklarına olan inancımı ifade ederek, başarılarının devamını temenni ediyorum.”

Yozgat Hakimiyet