Yozgat'ta sayısı 5'e yükseldi! Vatandaşların her an yanında oluyorlar

Yozgat'ta sayısı 5'e yükseldi! Vatandaşların her an yanında oluyorlar

Yozgat Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, 5 adet Sosyal Hizmet Merkezi (SHM) ile aile odaklı sosyal hizmetler sunmaya devam ediyor.

A+A-

Yozgat Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, 5 adet Sosyal Hizmet Merkezi (SHM) ile aile odaklı sosyal hizmetler sunmaya devam ediyor. İl Müdür Vekili Musa Saydam, bu merkezlerde aile ve topluma yönelik koruyucu, önleyici desteklerin yanı sıra rehberlik ve danışmanlık hizmetlerinin bir arada verildiğini belirtti.

Saydam, ailenin toplumsal huzurun teminatı olduğunu vurgulayarak, "Vatandaşlarımıza sunduğumuz hizmetlerin odağında ailenin desteklenmesi ve güçlendirilmesi yer alıyor. Sosyal hizmetler bağlamında SHM’lerimizle aile, çocuk, genç, kadın, engelli, yaşlı, şehit yakınları ve gaziler başta olmak üzere tüm vatandaşlarımıza ihtiyaç alanlarında sosyal hizmet modelleri aracılığıyla destek sağlıyoruz" dedi.

5-shm-ile-aile-hizmeti-veriyorlar-06.jpg

SHM'lerde sunulan hizmetler arasında Aile Sosyal Destek Programı (ASDEP), Aile Eğitim Programı (AEP) ve Aile Danışmanlığı Hizmeti bulunmaktadır. ASDEP ile ailelerin sosyal yardım ve hizmetlere olan ihtiyaçları belirlenirken, AEP kapsamında ailelere eğitimler verilerek sağlıklı, mutlu ve müreffeh ailelerin oluşması hedefleniyor. Aile Danışmanlığı Hizmetleri ile çiftlere rehberlik, danışmanlık ve eğitim sağlanarak sorunların çözümüne katkıda bulunuluyor.

Ayrıca, SHM'lerde çocuk, genç, kadın, engelli ve yaşlılara yönelik hizmetler de sunuluyor. Korunmaya muhtaç çocuklara bakım kuruluşlarına yerleştirme, sosyal ekonomik destek hizmetleri, koruyucu aile hizmeti ve çocuklara eğitim danışmanlık gibi destekler sağlanıyor. Kadınlara yönelik hizmetlerde ise şiddet önleme ve izleme merkezleri olmayan bölgelerde şiddet olguları inceleniyor ve kadınların sosyal ve ekonomik statüsünün geliştirilmesine yönelik çalışmalar yapılıyor.

5-shm-ile-aile-hizmeti-veriyorlar-01.jpg

Engelli ve yaşlı bireylerin sosyal hayata aktif katılımlarını desteklemek amacıyla SHM'lerde evde bakım desteği başvuruları inceleniyor ve engelli yaşlı bakım hizmetleri sağlanıyor. Saydam, "SHM’lerde engellilerin ve yaşlıların sosyal hayata aktif katılmaları için desteklerde sunuyoruz. Engelli evde bakım desteği başvuruları burada inceleniyor ve sonuçlanıyor. Buna ek olarak engelli ve yaşlı bakım hizmetlerinden de yararlandırma işlemleri gerçekleştiriliyor" şeklinde konuştu.

Vatandaşların ihtiyaç duyduğu konularda SHM'lere başvurabileceklerini vurgulayan Saydam, bu merkezler aracılığıyla birebir destek sağlandığını belirtti. Yozgat Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, ailelere yönelik hizmetlerle birlikte gençlerden yaşlılara kadar geniş bir yelpazede toplumsal ihtiyaçları karşılamaya devam ediyor.

Yeniufuk

Etiketler : ,
İlgili Haberler