Yozgat'ta sahaya inecekler! Herşeyi yerinde tespit edilecek

Yozgat'ta sahaya inecekler! Herşeyi yerinde tespit edilecek

İŞKUR Yozgat İl Müdürlüğü, Yozgat’ta işverenleri ziyaret ederek, işgücü piyasasında ihtiyaç duyulan meslekleri yerinde tespit edecek.

A+A-

İŞKUR Yozgat İl Müdürlüğü, Yozgat’ta işverenleri ziyaret ederek, işgücü piyasasında ihtiyaç duyulan meslekleri yerinde tespit edecek.

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) Müdürü Taner Yıldız, işverenleri ziyaret ederek, iş gücü piyasasında ihtiyaç duyulan meslekleri yerinde tespit edeceklerini açıkladı.

Yıldız, Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Stratejik Planı gereği yerel düzeyde yılda bir defa işgücü piyasası araştırması gerçekleştirildiğini belirterek, Yozgat’ta işgücü piyasası araştırması işverenlere 22 Mart -30 Nisan 2021 tarihleri arasında uygulanacağını söyledi.

Yıldız, “İl Müdürlüğü olarak gerçekleştireceğimiz İşgücü Piyasası Araştırması (İPA) ile ilimizde istihdam ve işsizlik sorununun çözümü için işgücünün yapısı ile sektörler bazında işgücü, niceliği, eğitimi, niteliği hakkında ihtiyaçlarının belirlenmesine yönelik bilgi toplanması amacıyla işverenlerimizi ziyaret ediyoruz. Her yıl düzenli olarak yapılan bu araştırmaya bugün itibari ile başladık. Çalışmalarımız 30 Nisan’a kadar sürecek. Bu araştırma kapsamda ilimizde 20’den fazla çalınanı bulunan tüm işverenlerimiz ve örneklem havuzundan alınan diğer işyerleri ile toplamda 206 işverenimiz ile görüşme yapılacak. Bu yıl da geçtiğimiz yıl olduğu gibi COVİD salgınının etkilerinin en aza indirgenmesi amacıyla telefon ve mail gibi iletişim araçlarını azami derecede kullanarak uygulamamızı gerçekleştireceğiz." dedi.

Yıldız, İşgücü Piyasası Araştırması(İPA) İl Müdürlüğümüzde görevli İş ve Meslek Danışmanlarınca yapılacak ve işyeri bilgi formu doldurulacağını ifade etti.

Bu formda sorulan soruların analizinin yapılacağını belirten Yıldız, Araştırma mevcut İstihdam durumu, açık iş talepleri, gelecek dönemdeki istihdam eğilimleri temininde güçlük çekilen meslekler ve nedenleri gibi işgücü piyasasına genel bir bakış ile değerlendirerek, Yozgat’ın Aktif işgücü Programlarının ihtiyaca uygun planlaması için yön göstereceğini vurguladı.

Yıldız, bu veriler ile yerel düzeyde işgücü talebinin eğilimleri saptanacağını ve yılsonunda raporlanarak ilimizin gelecek yılki istihdam politikasına yön vereceğini söyledi.