Yozgat’ta Sağlık Sen’den zamma ‘ayrımcılık’ tepkisi

Yozgat’ta Sağlık Sen’den zamma ‘ayrımcılık’ tepkisi

Sağlık Sen Yozgat Şube Başkanı Atakan Erciyas, “Uzman ve pratisyen hekimlere yapılacak olan 5000 ve 2500 liralık zammı yerinde buluyoruz ancak yapılacak olan zamdan bütün sağlık çalışanları faydalanmalıdır” dedi.

A+A-

Sağlık Sen Yozgat Şube Başkanı Atakan Erciyas, “Uzman ve pratisyen hekimlere yapılacak olan 5000 ve 2500 liralık zammı yerinde buluyoruz ancak yapılacak olan zamdan bütün sağlık çalışanları faydalanmalıdır” dedi.

Sağlık-Sen üyeleri sağlık çalışanları arasında yapılan ayrıma tepki gösterdi. Sağlık-Sen üyeleri Yozgat Şehir Hastanesi Bozok Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi’nde bir araya gelerek tepkilerini dile getirdiler.

Sağlık Sen Şube Başkanı Atakan Erciyas şunları söyledi:

"Bugün burada Sağlık Bakanlığı tarafından ve TBMM geçen sözde sağlık çalışanları esasında hekimlerimize yapılan düzenleme hakkında tutumuzu bildirmek üzere bulunmaktayız.Uzman ve pratisyen hekimlere yapılacak olan 5000 ve 2500 liralık zammı yerinde buluyoruz ve destekliyoruz. Hekimlerimiz Avrupa da ki meslektaşlarına göre 10 kat fazla çalışıp 10’da bir kazanıyor. Bu sebeple verilen kararı destekliyoruz. Ancak Türkiye’de Sağlık Bakanlığı’na bağlı hastanelerde yaklaşık 1 milyon sağlık çalışanı görev yapıyor. Bu 1 milyonun içinde hemşire de var, doktor da var, sağlık teknikeri de var, şoför de var, temizlik görevlisi de var. Yani bir “ordu”da olması gereken insan gücünün tamamı ülkemizin sağlık ordusunda fedakârca görev yapıyor.

Bunu herkes biliyor da Sağlık Bakanı bilmiyor mu? Anlaşılan bilmiyor! Çünkü bugün yaptığı açıklamada "Sağlık çalışanlarına 2 bin 500 ile 5 bin lira arasında zam yapacağız" ifadelerini kullandı. Ardından bu zammı alacak sağlık çalışanlarının kimlerden oluşacağını söyledi.

Sayın Bakan’ın tam ifadesiyle zam alacak sağlık çalışanları şu kişiler; "Pratisyen hekimlerin ek göstergesi 13 binden 33 bine, uzman hekimler diş hekimleri dahil olmak üzere 17 binden 40 bine ek göstergeleri çıkmış olacak. Pratisyenlere 2 bin 500, uzman hekimlere 5 bin lira.”

Sayın Sağlık Bakanı, iyi güzel, hekim arkadaşlarımız alsın, hatta çok daha fazlasını hak ediyorlar, alsınlar. Peki ya geride kalan yüzbinlerce sağlık çalışanı. Onların suçu, günahı ne? Bu ayrımcılıkla sağlık hizmetlerine köstek olduğunuzun farkında mısınız?

Sağlık Bakanlığı sağlık sistemini uçurumdan aşağıya yuvarlayacak bir karar alıyor. Hekimlerimizin ücretlerinde iyileştirmelerin yapılması elbette elzemdir. Ancak bu iyileştirmelerden hekimlerin dışındaki Sağlık çalışanlarının faydalanmaması kabul edilecek bir durum değildir.

Bu konuda sağlık sistemini bitirecek, çalışma barışını yok edecek her türlü kararın karşısında olduğumuzu, sistemin bütün emekçilerinin mutlu olmasını sağlayacak şekilde çalışanlarımızın yanlarında olacağımızın bilinmesini isteriz.

Hakkaniyet çerçevesinde; Bu uygulamanın tabip dışı personelide kapsayacak şekilde düzenmeli. Sağlık Bakanlığı tüm sağlık çalışanlarının sorunlarına deva olmalıdır." 

Yozgat Hakimiyet

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.