Yozgat'ta resmen ölüm saçıyor! Kimse elinden düşürmüyor

Yozgat'ta resmen ölüm saçıyor! Kimse elinden düşürmüyor

Türkiye Yeşilay Cemiyeti, 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü'nde, tütün kullanımının yılda 8 milyondan fazla insanın ölümüne yol açtığını ve en büyük halk sağlığı tehditlerinden biri olduğunu vurguladı.

A+A-

Türkiye Yeşilay Cemiyeti, 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü'nde, tütün kullanımının yılda 8 milyondan fazla insanın ölümüne yol açtığını ve en büyük halk sağlığı tehditlerinden biri olduğunu vurgulayarak, bağımlılıktan kurtulmak isteyenlere destek olmak için tüm birimleriyle hizmet veriyor.

Yeşilay, daha sağlıklı bir gelecek çağrısı yaparak, "Tütün kullanımıyla mücadelede birlikte hareket ederek daha sağlıklı bir gelecek inşa edebiliriz" diyen Türkiye Yeşilay Cemiyeti Yozgat Şube Başkanı Alp Sinan Ertürk, tütün ve nikotin ürünlerinin yarattığı tehlikeye dikkat çekti.

erturkten-saglikli-bir-gelecek-cagrisi3.jpg

Başkan Ertürk, bağımlılıklarla mücadele eden dünyanın en eski sivil toplum kuruluşlarından biri olarak, alkolle başlayan mücadelesini tütün, madde, kumar ve son olarak teknoloji bağımlılığı alanında sürdürdüklerini ifade etti. Türkiye Yeşilay Cemiyeti, tütün ürünlerinin kullanımıyla mücadelesini halk sağlığı temelli ve önleyicilik odaklı bir yaklaşımla sürdürerek, 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü'nde tütün ürünlerinin ve elektronik sigaraların yarattığı risklere dikkat çekti.

Türkiye Yeşilay Cemiyeti Yozgat Şube Başkanı Alp Sinan Ertürk, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Tütün kullanımı, birçok hastalığın önde gelen nedeni olarak karşımıza çıkıyor. Solunum yolu hastalıkları, kalp krizleri, felçler gibi ciddi sağlık sorunlarına yol açabilen tütün kullanımı, dünya genelinde her yıl 8 milyon insanın hayatına mal oluyor. Bu ölümlerin 1,2 milyondan fazlası pasif içicilikten kaynaklanıyor, ve maalesef 65.000'i çocuklar arasında gerçekleşiyor." dedi.

erturkten-saglikli-bir-gelecek-cagrisi.jpg

Ertürk, tütün ürünlerinin içinde bulunan toksinlerin, kanserojen maddelerin hava yoluyla yayılarak çevredeki insanları da tehlikeye attığını vurgulayarak, özellikle çocuklarda solunum sistemine ilişkin sorunların ortaya çıkma riskinin daha yüksek olduğuna dikkat çekti. Dumansız hava sahasının önemine vurgu yapan Ertürk, 2008'de dünya nüfusunun sadece %5'inin dumansız hava sahası kapsamında olduğunu, ancak bu oranın bugün dünya nüfusunun dörtte birinden fazlasına ulaştığını belirtti.

Dünya genelinde geliştirilen yeni tütün ve nikotin ürünlerine de değinen Başkan Ertürk, "Elektronik sigara olarak bilinen Elektronik Nikotin Dağıtım Sistemleri (ENDS), 2008-2009 yıllarında piyasaya sürüldü. Bugün, dünya çapında çeşitli tek kullanımlık ENDS markaları ticarileştiriliyor ve sayıları giderek artıyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün 2021 yılı Küresel Tütün Salgını Raporu'na göre, toplam 111 ülke ENDS'yi bir şekilde düzenledi. Ancak, hala 84 ülkede ENDS'yi ele alan herhangi bir yasak veya düzenleme bulunmuyor." şeklinde konuştu.

Başkan Ertürk, tütün endüstrisinin bu ürünleri sigarayı bırakmaya yardımcı, daha zararsız ürünler olarak tanıttığını ancak bu ürünlerin çocuklar ve ergenler arasında geleneksel sigara kullanımını artırdığını ve bağımlılık riskini tetiklediğini belirtti. Elektronik sigara kullanımının nikotinin zararlı etkilerinin yanı sıra, gelecekte diğer tütün ürünlerini de kullanmaya başlama olasılığını artırdığına dikkat çekti.

Ertürk, "Tütün kullanımı, halk sağlığı açısından kritik bir sorun ve toplumun genel hastalık riskini ve yükünü artırmaktadır. Bireysel çabaların yanı sıra devlet politikaları ve sivil toplum kuruluşlarının iş birliği, tütün kullanımıyla mücadelede büyük önem taşımaktadır. Birlikte hareket ederek daha sağlıklı bir gelecek inşa edebiliriz" diyerek, 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü'nün sigarayı bırakmak isteyenler için önemli bir fırsat olduğunu vurguladı.

Başkan Ertürk, sözlerini şu şekilde noktaladı: "Bağımlılıktan kurtulmak isteyen herkese destek olmak için buradayız. Yeşilay Danışmanlık Merkezlerimizde ücretsiz danışmanlık hizmeti vererek sigarayı bırakma sürecinin her adımında yanlarında oluyoruz. T.C. Sağlık Bakanlığı iş birliğiyle hayata geçirdiğimiz ‘Bırakabilirsin’ mobil uygulamasında tütün bağımlılığından kurtulmak isteyenlere ihtiyaç duydukları destekleri sunuyoruz. Danışmanlık merkezlerimiz, 1 milyondan fazla çağrı alarak danışanlarımızın bağımlılıkla mücadelesinde yol gösterici oluyor. Bu zorlu alanda yüksek memnuniyet oranımız umut verici. T.C. Sağlık Bakanlığı iş birliğiyle hayata geçirdiğimiz ‘Bırakabilirsin’ mobil uygulamasında tütün bağımlılığından kurtulmak isteyenlere ihtiyaç duydukları destekleri sunuyoruz."

Etiketler :
İlgili Haberler