Yozgat'ta rehberlik ve psikolojik danışma hizmetleri devam ediyor

Yozgat'ta rehberlik ve psikolojik danışma hizmetleri devam ediyor

Yozgat İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Yazıcı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Yozgat rehberlik hedefleri ve ihtiyaçları ön planda tutularak rehberlik ve psikolojik danışma hizmetlerinin alanında yapılan çalışmalarla devam ettiğini söyledi.

A+A-

Yozgat İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Yazıcı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Yozgat rehberlik hedefleri ve ihtiyaçları ön planda tutularak rehberlik ve psikolojik danışma hizmetlerinin alanında yapılan çalışmalarla devam ettiğini söyledi.

Rehberlik hizmetlerinin il genelinde devam ettiğini vurgulayan İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Yazıcı, “Yozgat Rehberlik ve Araştırma Merkezimiz rehberliğin, bireylerin kendini gerçekleştirme ilkesinden hareketle çalışma bölgesinde bulunan ve rehberlik öğretmeni olmayan merkez ilçe, Aydıncık, Çekerek ve Kadışehri ilçeleri ve bağlı köy okulları da dahil olmak üzere en uzakta bulunan öğrenci, veli ve öğretmenlerimize dokunmak, onlarla bir araya gelmek için eğitim, konferans, seminer planlamaları yapmaktadır. Bu çalışmalar Milli Eğitim Bakanlığı ve ilimizin rehberlik hedefleri ve ihtiyaçları ön planda tutularak yürütülmektedir. Her birey; taşıdığı duygu, düşünce, yetenek, istek, güçlü ve zayıf yönleri ile edindikleri hedef ve bu hedeflere ulaşmak için izledikleri yol ve gösterdikleri çaba ile birbirlerinden farklılık gösterirler. Rehberlik hizmetleri, bireylerin kişisel, sosyal ve eğitsel özelliklerini de göz önünde bulundurarak onları değerlendirir ve kendilerini gerçekleştirmelerine, mutlu bireyler olmalarına yardım eder.”dedi.

Rehberlik ve psikolojik danışma hizmetlerinin eğitim sürecinin bütünlüğü içerisinde öğretim sürecini destekleyecek nitelikte ve planlı, programlı, bilimsel esaslara dayalı olarak sunulan profesyonel bir hizmet olduğunu vurgulayan Yazıcı, “Yozgat rehberlik ve araştırma merkezi uzman kadrosuyla rehberliğin ilkeleri doğrultusunda merkez ilçe ve bağlı ilçe okullarına yönelik eğitim sürecinde bireylere desteğini sürdürmeye devam etmektedir. Bu kapsamda; 2021-2022 eğitim-öğretim yılının birinci döneminde rehber öğretmeni olmayan merkez ilçe ve bağlı köyler ile Aydıncık, Çekerek ve Kadışehri ilçe okullarımızda öğrenim gören 8. ve 12. Sınıf öğrencilerimize yönelik; Geleceği planlama, hedef belirleme ve üst öğretim kurumlarının tanıtımı 660, Salgın Hastalık Sonrası Psikolojik Sağlamlık ve Salgın Hastalık Psikoeğitim Programları 915, Akran baskısı ve akran arabuluculuğu konusunda 78, Sevgi Evlerinde barınan gençlerimize yönelik mahremiyet eğitimi kapsamında ergenlik dönemi ve özellikleri farkındalık eğitimi 25,

Yozgat Bozok Üniversitesinde öğrenim görüp Kredi Yurtlar Kurumu yurtlarında barınan yükseköğretim öğrencilerine ”Uyum ve Motivasyon” seminerleri 979, Yozgat Bozok Üniversitesi Eğitim Fakültesi Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri Bölümü öğrencilerine ”Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri ve Özel Eğitim Hizmetleri süreç ve işleyiş” konusunda 60, olmak üzere toplamda 2717 öğrenciye ulaşılmıştır. Öğretmen bilgilendirme süreçleri temelinde ”Salgın Hastalık Sonrası Psikolojik Sağlamlık ve Salgın Hastalık Psikoeğitim Programları” 126 öğretmen, Okulöncesi, ilkokul, ortaokul ve lise müdürlerine özel eğitim farkındalık toplantıları 75 öğretmen, özel eğitim sınıf ziyaretleri ve öğretmen bilgilendirme toplantıları 103 öğretmen,

2021-2022 yılı BİLSEM öğrenci seçme ve tanılama kapsamında 219 1-2-3-4. Sınıf sınıf öğretmenimize bilgilendirme eğitimleri verilmiştir. Sınıf rehberlik etkinliklerinin tanıtımı bilgilendirme toplantıları (Okul Müdürü, rehber öğretmen ve sınıf rehber öğretmenleri) 550 öğretmen, olmak üzere toplamda 1073 öğretmenimize eğitim verilmiştir. Rehber öğretmeni olmayan okullarımızın velilerine yönelik ”Salgın Hastalık Sonrası Psikolojik Sağlamlık ve Salgın Hastalık Psikoeğitim Programları” konusunda 368 velimize farkındalık eğitimi verilmiştir.”şeklinde konuştu.

Yeniufuk

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.