Yozgat’ta rehberlik öğretmenlerine eğitim verildi

Yozgat’ta rehberlik öğretmenlerine eğitim verildi

Yozgat İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yeni eğitim ve öğretim yılı öncesinde rehberlik öğretmenlerine psikolojik sağlamlık ve salgın hastalık psikoeğitimi verildi.

A+A-

Yozgat İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yeni eğitim ve öğretim yılı öncesinde rehberlik öğretmenlerine psikolojik sağlamlık ve salgın hastalık psikoeğitimi verildi.

03144722-e-wduw9wubikmag.jpg

Yozgat İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, “Koronavirüs hayatımızı hemen her açıdan etkiledi ve eğitim de bu etkilenen alanlardan biri. Bilindiği üzere COVID-19'un ülkemizde görülmeye başlanmasının ardından salgından korunmak için toplumun her kesiminde tedbirler alınmıştır. Okulların kapalı olması, çocuklarımızın evlerine kapanması, eğitim öğretim süreçlerini evlerinden yürütmelerini zorunlu kıldı. Bu durum elbette özellikle çocuklarımız açısından bir takım olumsuzlukları da beraberinde getirmiş olabilir.

6 Eylül 2021 tarihi itibariyle öğrencilerimiz okullarında yüzyüze eğitime başlayacaklardır. Öğretmenleriyle bir araya gelme, arkadaşlarına kavuşma elbette çocuklarımızın dünyasına olumlu katkılar yapacaktır. Ancak Covid nedeniyle bu çevrelerden uzak kalmak hem ebeveynler, çocuklar ve öğretmenler açısından bir takım psikolojik sorunları ve travmaları da beraberinde getirebilir.

03144719-e-wduw-wucaqkuq.jpg

İşte tüm bunların önüne geçmek, çocuklarımızı ve aileleri okula hazır hale getirmek, uyum zorluklarının üstesinden gelmek ve önleyici tedbirler kapsamında özellikle psikososyal müdahale ve psikolojik sağlamlığı en üst seviyelerde tutmak için Bakanlığımızca ülke genelinde öğretmenlerimizin, çocuklarımızın ve ebeveynlerinin psikolojik sağlamlığını güçlendirmek için Müdürlüğümüze bağlı Rehberlik ve Araştırma Merkezimiz, tarafından okul rehber öğretmen/psikolojik danışmanlarımıza ''Psikolojik Sağlamlık ve Salgın Hastalık Psikoeğitimi'' verilmiştir. Bu alınan eğitimlerle okul rehber öğretmen/psikolojik danışmanlarımız ise kendi okullarında tüm öğretmen, yönetici, veli ve öğrencilerimize eğitimler verecektir. Ayrıca okul rehber öğretmen/psikolojik danışmanı olmayan okularımızda ise bu eğitimlerimiz Rehberlik ve Araştırma Merkezimiz tarafından verilecektir. Böylelikle rehberliğin önleyici işlevinden hareketle çocuklarımızda olası yaşanacak uyum sorunlarının da önüne geçilecektir.

Bu Eğitimlerin verilmesine katkı ve katılım sağlayan herkese teşekkür ederiz. “ ifadelerine yer verildi.