Yozgat'ta POMEM öğrencilerine evlilik öncesi eğitimi

Yozgat'ta POMEM öğrencilerine evlilik öncesi eğitimi

Yozgat Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğü meslek elemanları Sosyolog Merve Er ve Psikolojik Danışman Kübra Şenöz tarafından düzenlenen evlilik öncesi eğitim seminerleri devam ediyor.

A+A-

Yozgat Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğü meslek elemanları Sosyolog Merve Er ve Psikolojik Danışman Kübra Şenöz tarafından düzenlenen evlilik öncesi eğitim seminerleri devam ediyor.

Sosyolog Er ve Psikolojik Danışman Şenöz, Yozgat Polis Meslek Yüksekokulu Konferans Salonu’nda POMEM öğrencilerine yönelik ‘Evlilik Öncesi Eğitim’ programı düzenledi.

Psikolojik Danışman Kübra Şenöz, yaptığı konuşmada; evlilik kararı ve eş seçiminin, hayatta alınan en önemli kararlardan birisi olduğunu söyledi.

Şenöz, “ Eş seçimi rastgele bir süreç değildir olmamalıdır. Çünkü alınan kararla birlikte kişi bundan sonraki hayatını kiminle geçireceğini, kendini bekleyen yeni sorumlulukları, çocuklarının anne ve babasının kim olacağına karar vermektedir. Bu nedenle eş seçimini şansa bırakmak yerine doğru adımlar atmalıyız. Eş seçimi kararında ilk adım kişinin kendi kişilik özelliklerini tanıması ve farkında olmasıdır. Ben kendimin ne kadar farkındayım? Ben kimim? Karşısında ki kişinin kişilik özelliklerini tanımak da ikinci adım olmalıdır.” diye eş seçiminin önemine değindi.

egitim-4-001.jpg

Merve Er’de, benzer ifadeler kullanarak evlilik kararının önemine değindi. Er, “Evlendikten sonra eş seçiminden dolayı pişmanlık duyan bireylerin genellikle; evlenmeden önce eşlerinde veya ilişkilerinde var olan problemleri görmezden geldikleri, evlilikten gerçek dışı veya abartılı beklentileri olduğu, karşısındaki kişinin mizaç özellikleri ve bu özelliklerin kendisiyle uyuşmasından ziyade fiziksel özelliklere dikkat ederek evlendikleri görülmektedir. Çiftler evlilik kararı alırken dikkat etmeli çünkü yapılan şu davranışlar çiftlerin boşanma ihtimalini artırmaktadır: Acele ve ani karar verme, kişinin evlenememe korkusuyla düşünmeden hareket etmesi, birbirini yeterince tanımamak, birbirine uymayan düşünce yapıları, sadece mantık veya sadece aşk evliliği yapmak, yalnız kalma korkusuyla ani karar verme, eşin ailesiyle anlaşamamak. Artan boşanma sayıları dikkate alındığında çiftler evlilik öncesi süreci iyi değerlendirmelidir.’’ diye iyi bir başlangıç yapmanın evliliğin ömrünü uzattığını ifade etti.

Yeniufuk

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.