Yozgat’ta pazarlarda yerini aldı! Hititlerin kutsal ağacı olarak biliniyor

Yozgat’ta pazarlarda yerini aldı! Hititlerin kutsal ağacı olarak biliniyor

Hititlerin gölgesinde dua etmeleri nedeniyle ‘kutsal’ kabul edilen ve ilk kez Yozgat’ta keşfedilmesi nedeniyle de ‘Crataegus Yosgatica’ olarak adlandırılan Alıç, günümüzde de bir çok hastalığın tedavisinde kullanılıyor.

A+A-

Kış mevsiminin habercisi olarak bilinen alıç meyvesi sarı, turuncu ve kırmızı renkleri ile pazardaki yerini aldı. Hititlerin gölgesinde dua etmeleri nedeniyle ‘kutsal’ kabul edilen ve ilk kez Yozgat’ta keşfedilmesi nedeniyle de ‘Crataegus Yosgatica’ olarak adlandırılan Alıç, günümüzde de bir çok hastalığın tedavisinde kullanılıyor.

Kış mevsiminin habercisi olarak bilinen alıç meyvesi sarı, turuncu ve kırmızı renkleri ile pazardaki yerini aldı. Yozgat’ta dağlık bölgelerde yetişen kırmızı ve sarı renkli vitamin kaynağı alıç meyvesi, köylüler tarafından toplanarak pazarda satılmaya başladı.

alic-yeni-faydalari-ocak-2021.jpg

Doğada özgür kalmış ender meyvelerden biri olan alıç, damar tıkanıklığı ve sertliğine iyi geldiği düşünülüyor. Çiğ tüketmenin yanı sıra çayı, marmelat, reçel ve sirkesi yapılan alıç meyvesi aktar tezgâhlarında yerini aldı.

Alıç, eylül ayı sonu itibariyle toplanıp tezgâhlarda yerini aldı. Bir çalı meyvesi olan alıcın toplaması zahmetli olsa da birçok alanda kullanılması ve yararları ile dikkat çekiyor. Alıç, meyvesinin yanı sıra yaprakları ve çiçeği de demlenip çay haline getirilerek kullanılabiliyor.

Yozgat’ta dağlık ve ormanlık alanlarda kendiliğinden yetişen ‘sarı’ ve ‘kırmızı’ renkli Alıç’ın kalp ve damarın dostu olduğu da kaydedildi. Marmelat olarak da tüketilen Alıç’ın yapılan klinik ve deneysel çalışmalar sonucunda kalbi koruyucu ve kalp kasını güçlendirici etkilerinin olduğu, kalp damarlarında kan akımını oldukça güçlü bir şekilde artırma özelliğine sahip olduğu kaydedildi.

Öte yandan uzmanlar “Alıç kalp damarlarını genişleterek kanın daha rahat pompalanmasını ve dolaşmasını sağlayarak, kalbin yükünü hafifletir. Kalbi kuvvetlendirir. Damar sertliğine karşı koruyucudur. Kalp krizi riskini azaltır. Kalp atışlarını düzenler, sinir bozukluğunu ve sinirsel çarpıntıları giderir, beyine kan akışını artırır, uykusuzluğa iyi gelir, yüksek tansiyonu düşürür, mideyi kuvvetlendirir, spazm çözücü ve idrar söktürücüdür. Alıcın yaprağı çiçeği ve meyvesi gibi kullanılır. Alıç çiçeğinden yapılan alıç çayı kaynatılarak içilir ve yine birçok hastalığa iyi gelir. Vücutta alışkanlık yapmadığı ve birikerek vücuda zararlı olabilecek maddeler içermediği biliniyor” dedi.

Yozgat Hakimiyet