Yozgat'ta Oğuz Kağan adına hatıra ormanı oluşturuldu

Yozgat'ta Oğuz Kağan adına hatıra ormanı oluşturuldu

Milli Mücadelenin 100. Yılında Türk Ocağı Yozgat Şubesi tarafından Oğuz Kağan Hatıra Ormanı oluşturuldu.

A+A-

Milli Mücadelenin 100. Yılında Türk Ocağı Yozgat Şubesi tarafından Oğuz Kağan Hatıra Ormanı oluşturuldu.

Türk Ocağı Şube Başkanı Nefise Yüksel, Türk Ocağı Yönetimi ve Ülkü Ocaklarından gelen gençlerle birlikte Çeşka bölgesinde 500 fidanı toprakla buluşturdu. Türk Ocağı Yozgat Şubesi yönetim kurulu üyesi Mehmet Güneş, katılımcılara Oğuz Kağan hakkında bilgi verdi.

Türk Ocağı Şube Başkanı Nefise Yüksel yaptığı açıklamada, bu program Türk Ocağı Genel Merkezinin Orman Genel Müdürlüğü ile hazırladığı protokolün 100’ncü yılını kutlama amacıyla Türkiye Geneli yaptığı bir programı icra ettiklerini söyledi.

Yüksel, “Bu ay bilindiği gibi ağaçlandırma ayı. Bu ayda fidanlarımızın toprakla buluşturmayı amaçladık. Bugünde çam, ceviz ve badem ağaçları toprakla buluşturduk. Bugün yaşlı anaların, çocukların, kınalı kuzuların, eşsiz kadınların, şehit babaların sivil ve askeri erkanınn hep birlikte milli mücadeleyi başlattığı günü anısına yapılan bir yeşerme günüdür. Bu duygularla biz fidanlarımızı toprakla buluşturduk” dedi.
Milli Mücadelenin ilelebet payidar olmasını amaçladıklarını belirten Yüksel, “Milli mücadelenin başladığı gün nasıl canlarını verdiyse hep birlikte topyekün çocuklar, kınalı kuzular, şehitler, analar ve babaları, siville askeri erkanın hep birlikte Türkiye Cumhuriyeti Devletini kurmayı amaçladığı günün anısına ağaçları toprakla buluşturduk. İlelebet yeşermesini, Türkiye Cumhuriyeti devletinin payidar kalmasını amaçlıyoruz. Bu hedef doğrultusunda da çalışmalarımıza devam edeceğiz” dedi.

Yüksel, “Türk Ocağı yönetimi, Türk ocaklı ve ülkü ocaklarından gençler şuanda canla başla çalışarak fidanları toprakla buluşturdular. Bugün Mustafa Kemal’in halkına güvenerek yola çıktığı yolda Çanakkale ruhunu yeniden yeşerttiği, Alparslan’ın, Mete’nin, gözlerinin yeşerttiği gündür. O amaçla biz bunu burada bırakmayacağız. Orman Bölge Müdürlüğü bakımına bakıyor. Ama bizlerde bakımına yardımcı olacağız. Hedefimiz 10 bin ağacı toprakla buluşturmak olacaktır” diye konuştu.

Yeniufuk