Yozgat'ta öğretmenler bakın ne yapıyor!

Yozgat'ta öğretmenler bakın ne yapıyor!

Yozgat’ta, "Temel Eğitimde Demokrasi Kültürünün Güçlendirilmesi" Projesi kapsamında temel eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenlere yönelik eğitim programı başlatıldı.

A+A-

Yozgat’ta, "Temel Eğitimde Demokrasi Kültürünün Güçlendirilmesi" Projesi kapsamında temel eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenlere yönelik eğitim programı başlatıldı. Temel Eğitimde Demokrasi Kültürünün Güçlendirilmesi Projesinde 10 pilot ilden biri olan Yozgat’ta bulunan 11 okuldan 320 öğretmenin katılımı ile başladı.

2-053.jpg

Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğünün Avrupa Birliği ve Avrupa Konseyi ortak finansmanı ile gerçekleştirmiş olduğu Temel Eğitimde Demokrasi Kültürünün Güçlendirilmesi Projesi Türkiye Genelinde 10 pilot ilden biri olan Yozgat’tan 23 öğretmenin Ankara ve İstanbul’da düzenlenen eğitici eğitimlerine katılmasının ardından pilot okullarda görev yapmakta olan 320 öğretmen Yozgat Merkez Fatih Mesleki ve Teknik Anadolu lisesi Uygulama Oteli ve Sorgun Safa Otelinde eğitime katıldı.

3-022.jpg

Proje ile okullarda demokratik okul kültürünün geliştirilmesi amaçlanıyor. Bu amaç doğrultusunda pilot okullarda görev yapmakta olan öğretmenlerin eğitimleri ve proje kapsamında geliştirilmiş olan materyaller ile okullarda uygulama aşaması gerçekleştirilecek.

Proje Yozgat’ta Merkez Sakarya ilkokulu, Merkez Fatih Sultan Mehmet Ortaokulu, Merkez Fatma Temel Turhan Ortaokulu, Merkez Vilayetler Hizmet Birliği Anaokulu, Merkez Erdoğan M. Akdağ İlkokulu / ortaokulu, Kadışehri anaokulu / ilkokulu, Sorgun Şehit Hamza UludağAnaokuluÇayıralan Mehmet Akif Ersoy İlkokulu, Sarıkaya Şehit Metin Arslan İlköğretim Okulu, Sorgun Milli Egemenlik Ortaokulu, Sorgun Yunus Emre Ortaokulu/ilkokulu’nda uygulanıyor.

Yozgat İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Yazıcı, Yozgat Merkez Fatih Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde eğitim programına katıldı. Öğretmenlerle bir süre sohbet eden İl Milli Eğitim Müdürü Yazıcı, proje çalışmalarını takip etti.

İl Müdürü Yusuf Yazıcı, yapılan bu faaliyetin eğitimcilerimizde demokrasi kültürünün daha da gelişmesi açısından çok büyük bir amaca hizmet ettiğini dile getirdi.

İl Müdürü Yazıcı Milli Eğitim Bakanlığı ve Avrupa Konseyi iş birliğiyle yürütülen "Temel Eğitimde Demokrasi Kültürünün Güçlendirilmesi" Projesi kapsamında 10 ilden toplam 110 okulumuzda pilot çalışması yapıldığını söyledi.

İl Müdürü Yazıcı, Yozgat'ta 11 okuldan 320 öğretmene eğitim verildiğine dikkat çekerek, Kadışehri, Çayıralan, Sarıkaya, Sorgun ve Merkezde bulunan 11 okulun öğretmenleriningruplara ayrıldıklarını ifade etti.

İl Müdürü Yazıcı, “Proje ile temel eğitim kurumları için insan hakları, demokrasi ve temel evrensel değerlere dayalı eğitim materyallerinin geliştirilmesi, öğretmenlere ve eğitim uygulayıcılarına demokratik kültür yetkinliklerinin kazandırılması, okul topluluklarının ve genel olarak toplumun demokratik okul kültürüne ilişkin farkındalık ve anlayışlarının geliştirilmesi amaçlanıyor” dedi.

Yozgat Hakimiyet