Yozgat’ta neler oluyor? 30 doktor peş peşe istifa etti

Yozgat’ta neler oluyor? 30 doktor peş peşe istifa etti

Yozgat merkez ile birlikte il genelinde 14 devlet 1 tane de Araştırma ve Uygulaması Hastanesi bulunurken, Yozgat'ta mecburi hizmet süresi dolan doktorlar peş peşe istifa etmeye başladı.

A+A-

Yozgat merkez ile birlikte il genelinde 14 devlet 1 tane de Araştırma ve Uygulaması Hastanesi bulunurken, Yozgat'ta mecburi hizmet süresi dolan doktorlar peş peşe istifa etmeye başladı.

Önümüzdeki hafta içerisinde yeni atamaların yapılması beklenirken, doktor eksiği ve bazı sağlık hizmetlerinde yetersiz kalınması vatandaş mağduriyetini doğuruyor.

Pandemi sürecinde istifalarına izin verilmeyen doktorlar sürecin rahatlaması ile birlikte peş peşe istifa etmeye başladı. Önümüzdeki hafta içerisinde yeni atamaların yapılması beklenirken, doktor eksiği ve bazı sağlık hizmetlerinde yetersiz kalınması vatandaş mağduriyetini doğuruyor.

30 DOKTOR İSTİFA ETTİ

Yozgat bazı branşlarda doktor eksiğinin yaşanması vatandaşı mağdur ediyor.

Başta Şehir Hastanesi ve Araştırma ve Uygulama Hastanesi olmak üzere, mecburi hizmet süresi dolan 30 doktor istifa etti. İstifalar bazı bölümlerde doktor sayısının 1’e kadar düşmesine neden oldu.

Bu durum önemli bir sorumluluğu bulunan Şehir Hastanesi’nde randevu ve günlük muayene sürecini olumsuz etkilerden Yozgat Bozok Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi de uzun süredir eksikleri ile gündemden düşmüyor.,

242 UZMAN HEKİM GÖREV YAPIYOR

Yozgat merkez ile birlikte 14 ilçede 115’i merkezde olmak kaydıyla 242 uzman hekim görev yapıyor. 133 aile hekimi, 210 pratisyen hekimin görev yaptığı il genelindeki hastanelerde, doktor eksiği yeni atama sürecine kadar vatandaşı mağdur etmeye devam ediyor.

RANDEVU ALMAK İMKANSIZ HALE GELDİ

Yıllarca sevklerle, bıçak parası, sağlıksız fiziki ortam, yetersiz personel yüzünden ciddi mağduriyetler yaşayan Yozgatlı, son dönemdeki istifalarla birlikte yeni bir mağduriyetin eşiğine geldi.

 Doktorlarda 550 gün olan mecburi hizmet süresi mücbir sebepten dolayı pandemi döneminde durdurulmuştu.

Rahatlama süreci ile birlikte doktorların istifasına izinli doktorlar da eklenince randevu sistemleri doldu, hastanelerden sıra alma hakkı neredeyse bitme noktasına geldi.

DOKTORSUZLUK YÖNETİCİLERİ DE ZOR DURUMDA BIRAKIYOR

Yozgat Şehir Hastanesi başta olmak üzere hastanelerin yetersiz doktorla görev yapması yöneticileri de zor durumda bırakıyor.

Özellikle izinlerin de aynı döneme denk gelmesi, istifalarla birleşince başta sağlık müdürlüğü olmak üzere hastane yöneticileri de zor durumda kaldı.

YENİ ATAMALAR BEKLENİYOR

Yozgat’ta sağlık sektörü doktor yetersiz yüzünden zor günler geçirirken, önümüzdeki günlerde yeni atama kararlarının çıkması bekleniyor.

MECBURİ HİZMET YÜKÜMLÜLÜĞÜ NEDİR?

Mecburi hizmet (Yasal ifadesiyle Devlet hizmeti yükümlülüğü), 5371 sayılı Kanun ile Sağlık Hizmetleri Temel Kanununa eklenen hükümler uyarınca, 05.07.2005 tarihinden sonra mezun olan, uzmanlığını tamamlayan ya da yan dal uzmanlığını tamamlayan tabiplerin, Sağlık Bakanlığı tarafından atandıkları yere göre değişen 300 ila 600 gün süreyle görev yapması zorunluluğudur.

İlgili Haberler