Yozgat'ta muhtarlara MAKS semineri

Yozgat'ta muhtarlara MAKS semineri

Muhtarlara mekansal adres kayıt sistemi semineri verildi.

A+A-

Yozgat’ta, sözel veri tabanının coğrafi bilgi teknolojisinin sağladığı imkânlarla harita tabanlı mekensal yapıya dönüştürüldüğü sistem olan Mekansal Adres Kayıt Sistemi (MAKS) Muhtar modülü eğitim semineri verilmeye başlandı.

Yozgat Valiliği Konferans salonunda gerçekleştirilen eğitime İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdür Vekili Salih Ümüt ile Muhtarlar katıldı.

Sözel nitelikteki adres bileşenlerinin koordinat değerleriyle tanımlandığı, sözel veri tabanının coğrafi bilgi teknolojisinin sağladığı imkânlarla harita tabanlı mekânsal yapıya dönüştürüldüğü sistem olan Mekansal Adres Kayıt Sistemi (MAKS) Muhtar modülü uygulamalı olarak tanıtıldı.

İçişleri Bakanlığı talimatları doğrultusunda İller İdaresi Genel Müdürlüğünün koordinasyonunda Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü ile Bilgi Teknolojileri Genel Müdürlüğünce yürütülen projede amacın Muhtar Bilgi Sistemi ve MAKS Muhtar Modülünün etkin kullanımı ve muhtarlara tanıtımı amaçlanıyor.

Mekansal Adres Kayıt Sistemi (MAKS) Muhtar Modülü’nün kullanılmasıyla ilgili eğitim İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdür Vekili Salih Ümüt tarafından merkez köy ve mahalle muhtarlarına verildi.
Tüm yurtta uygulamaya geçen Mekansal Adres Kayıt Sisteminin uygulamaya başlaması ile birlikte vatandaşlara çok büyük kolaylık sağlayacağı anlatıldı.

İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdür Vekili Salih Ümüt, “Tüm yurtta uygulamaya geçen Mekansal Adres Kayıt Sisteminin uygulanmasında en önemli rolü olan mahalle muhtarlarımıza modülün tanıtımı için seminer gerçekleştirdik. Sistemin uygulamaya başlaması ile birlikte vatandaşlarımıza çok büyük kolaylık sağlayacak proje hayata geçmiş olacak” dedi. 

Yozgat Hakimiyet