Yozgat'ta müftülüklere genç çiftlerden yoğun talep!

Yozgat'ta müftülüklere genç çiftlerden yoğun talep!

İçişleri Bakanlığı, il ve ilçe müftülüklerince son 4 yılda 38 bin 53 resmi nikahın kıyıldığını bildirdi. Yozgat’ta ise 353 çiftin nikah işlemi gerçekleştirildi.

A+A-

İçişleri Bakanlığı, il ve ilçe müftülüklerince son 4 yılda 38 bin 53 resmi nikahın kıyıldığını bildirdi. Yozgat’ta ise 353 çiftin nikah işlemi gerçekleştirildi.

Müftülere resmi nikah kıyma yetkisinin verildiği 2017 yılından bu yana Yozgat’ta 353 nikah işlemi yapıldı.
Yozgat’ta bu yıl içerisinde 151 çift, nikahı il ve ilçe müftülüklerinde kıydırdı. Müftülüklere resmi nikah kıyabilme yetkisi verilmesinin ardından bu hizmet vatandaşlardan yoğun talep gördü.

Müftülüklerce gerçekleştirilen nikah kıyma merasimleri, yeni normal dönemiyle birlikte alınan tedbirler eşliğinde gerçekleştiriliyor.

İçişleri Bakanlığı, son 4 yılda il ve ilçe müftülükleri tarafından kıyılan resmi nikahlara ilişkin sayısal verileri paylaştı. Yapılan açıklamaya göre bu süre zarfında il ve ilçe müftülükleri tarafından 38 bin 53 nikah kıyıldı. Yozgat’ta toplam 353 nikah işleminin yapıldığı öğrenildi. Bu yıl içerisinde 151 nikah kıyımı yapılırken, kent merkezinde 38 çiftçin nikahı il müftüsü tarafından gerçekleştirildi.

Yozgat’ta 2018 yılında 10, 2019 yılında 64, 2020 yılında 128 nikah müftülükler tarafından kıyıldı.
Öte yandan İçişleri Bakanlığı’nca yapılan açıklamada “Evlendirme işlemlerinin kolaylaştırılması ve bürokrasinin azaltılması için müftülüklere verilen resmi nikâh kıyma yetkisi vatandaşlardan yoğun ilgi gördü. 7039 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunu'nda 2017 yılında düzenleme yapılmış, bu düzenleme ile il ve ilçe müftülüklerine evlendirme memurluğu yetkisi ve görevi verilmişti. Evlendirme Yönetmeliği'nde yapılan değişiklikle hangi müftülüklerin resmi nikah kıyabileceği Bakanlığımız tarafından belirleneceği düzenlenmişti. Müftülüklere resmi nikah kıyabilme yetkisi veren bu değişiklik vatandaşlardan yoğun talep gördü. Uygulama başladığı günden bugüne kadar toplam 38 bin 53 resmi nikah müftülüklerce kıyıldı” ifadelerine yer verildi.

Yozgat Hakimiyet