Yozgat'ta mücadeleye devam! Kritik sınırı aştı

Yozgat'ta mücadeleye devam! Kritik sınırı aştı

Yozgat'ın Sorgun ilçesinde süne miktarının ilaçlama sınırının üzerinde tespit edilmesi nedeniyle tarım arazileri ilaçlanacak.

A+A-

Yozgat'ın Sorgun ilçesinde süne miktarının ilaçlama sınırının üzerinde tespit edilmesi nedeniyle tarım arazileri ilaçlanacak.

Yozgat’ta tarım arazilerinde süne mücadelesi devam ediyor. Süne ile mücadele kapsamında Sorgun genelinde süne miktarının ilaçlama sınırının üzerinde tespit edildi.

Sorgun İlçe Tarım ve Orman Müdürü Yusuf Canpolat, sadece buğday ekili araziler de süneye karşı ilaçlama işlemininin yeterli olduğunu söyledi.

Canpolat, buğday başağındaki taneleri emerek ekmeklik olma özelliğini kaybettiren böcek olan sünenin yol açtığı zararın önlenmesi için ilaçlama ve biyolojik mücadele yönteminin uygulandığını ifade etti.
İlaçlamanın en yakın zamanda yapılması gerektiğinin altını çizen Canpolat, ilaçlama işleminin sabah erken veya akşam serin saatlerde yapılmasının uygun olduğunu kaydetti.

Uygun ilaç etken maddeleri, Deltametrin, Alphacypermethrin veya Lambdacyhalothrin kullanmanılmasının yeterli olduğuna değinen Canpolat, Süne tespit edilen tarlalarda da çiftçilerin, tavsiye edilen ilaçlarla zaman kaybetmeden ilaçlama yapılmasını istedi.

Canpolat, “Süne ile mücadelede ikinci yöntem olarak küçük faydalı böceklerden yararlanılarak biyolojik mücadele çalışması yürütülüyor. Uygulama ile faydalı böcekler süne yumurtasına kendi yumurtasını bırakarak yeni sünelerin üremesini engelliyor” dedi.

Süne ile mücadeledeki amacın, buğdayın ekmeklik özelliğini korumak ve çiftçinin ürettiği ürünün kalitesini, değerini artırarak hem çiftçilerin hem de ülke ekonomisinin kazançlı çıkmasını sağlamak olduğunu ifade eden Canpolat , çiftçilere uyarılarda bulunarak süne mücadelesinde görev alan teknik ekiplerin kararına göre ilaçlanması gereken alanlarda zaman geçirmeden ilaçlamanın yapılması gerektiğinin altını çizdi.

Yozgat Hakimiyet

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.