Yozgat'ta mis kokulu lavanta hasadı başladı

Yozgat'ta mis kokulu lavanta hasadı başladı

Yozgat’ta alternatif tarım ürünlerinin yetiştirilmesi kapsamında dikimi yapılan lavantanın hasat zamanı geldi. Yozgat’ta tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliğinin geliştirilmesi amacıyla projelendirilen lavanta bahçesinde ilk hasat alımı yapıldı.

A+A-

Yozgat’ta alternatif tarım ürünlerinin yetiştirilmesi kapsamında dikimi yapılan lavantanın hasat zamanı geldi. Yozgat’ta tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliğinin geliştirilmesi amacıyla projelendirilen lavanta bahçesinde ilk hasat alımı yapıldı.

Türkiye’nin önemli tarım bölgeleri arasında bulunan Yozgat’ta alternatif ürün kapsamında lavanta hasatı başladı.

Merkeze bağlı Sarıhacılı Mahallesinde, Lavanta demonstrasyonunda lavanta çiçekleri hasadı yapıldı.
Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından alternatif ürünlerin üretim ve yaygınlaştırılması amacıyla 2020 ve 2021 üretim sezonlarında çiftçilerin talepleri ile 4 ilçede Lavanta demonstrasyon çalışmaları yapıldı.
Sarıhacılı Mahallesi’nde lavanta demonstrasyonunun lavanta çiçek hasatı, Tarım ve Orman İl Müdürü Tanju Özkaya ve teknik personelimizin katılımı ile gerçekleştirildi.

İl Müdürü Özkaya, son yıllarda yaşanan şartlara bağlı olarak tıbbi ve aromatik bitkilere yönelik tarım uygulamalarının yapıldığını söyledi.

Yozgat’ta lavantaya olan talep artışı nedeniyle dikimler yapıldığını hatırlatan İl Müdürü Özkaya, çiftçilerin ekonomik getirisi olan lavanta ekimine ilgi duyduklarını ifade etti.

Küresel ısınma etkilerinin, ürün yetiştirilmesinde ciddi sorun oluşturacağı gerçeğiyle hareket ederek kuraklığa dayanıklı alternatif ürünlerin tercih edildiğine vurgu yapan İl müdürü Özkaya, lavantanın temizlik, parfüm ve tıbbi olarak geniş kullanım alanlarına sahip olduğunu aktardı.

İl Müdürü Özkaya,“Lavanta bitkisi, 1 m’ye kadar boylanabilen, yarı çalımsı, çok yıllık bir bitkidir. Lavanta bitkisinin ekonomik olarak kullanılan kısmı çiçekleridir. Bitkinin çiçek ve çiçek saplarından elde edilen uçucu yağ, dünyada ticareti en fazla yapılan 15 uçucu yağdan birisidir. Lavanta toprak yönünden seçici olmayan bir bitkidir. Verimli topraklarda iyi yetişip daha fazla verim vermekte ise de verimi düşük derinliği az topraklarda da yetişebilmektedir. Kurağa, sıcağa ve soğuğa dayanıklıdır. Bu nedenle İlimizde iklim ve toprak şartlarında yetişebilmektedir. Tesis edildiğinde ilk 2-3 yıllık iyi bakımdan sonra uzun yıllar verim alınabilmektedir.

Bu demonstrasyon 7 Da alanda uygulandı. Normalde lavanta üretiminde ilk 2 yıl pek ürün alınmaz. 3. Yıldan sonra lavanta çiçeği kesimi yapılarak verim alınabilmektedir. Ama şu anda hasadını yaptığımız Sarıhacılı köyünden önder çiftçimiz Harun Haliloğlu’nun fedakâr çalışmaları ve gayretleri ile dikileli daha 1,5 yıl bile olmayan lavantalarımızda bu yıl ikinci hasadımızı yapıyoruz. Lavanta da ilk yıl hasat yapılmazken geçen sene dikim yapıldıktan 5 ay sonra sembolik miktarda bir lavanta hasadı yapılmıştı.

Bu sene lavanta bahçemiz normalden çok daha iyi görünüyor. Normalde 3 veya 4. Yıl vereceği çiçek verimi iyi bakım sayesinde 2. Yılında verdi. Bu nedenle lavanta yetiştiriciliği yapan ve yapacak çiftçilerimize buradan duyurmak istiyorum. Lavanta tarımında il 2-3 yıl iyi bir bakım yaptıkları takdirde çok daha iyi verim alabilirler.

Diğer ilçelerimizde yapılan demonstrasyonlarımızın da hasatları önümüzdeki günlerde yapılacaktır.Üretim ve yetiştirme aşamalarında biz İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak çiftçimizin yanındayız. Bu tür alternatif bitkilerin üretimi konusunda çiftçilerimize teknik olarak her zaman desteklemekteyiz” dedi.

Yozgat Hakimiyet

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.