Yozgat'ta Mevlid-i Nebi programı düzenlendi

Yozgat'ta Mevlid-i Nebi programı düzenlendi

Yozgat İl Müftülüğü tarafından Mevlid-i Nebi haftası münasebetiyle “Peygamberimiz ve Vefa toplumu” seminer düzenlendi.

A+A-

Yozgat İl Müftülüğü tarafından Mevlid-i Nebi haftası münasebetiyle “Peygamberimiz ve Vefa toplumu” seminer düzenlendi.

Yozgat Belediyesi Büyük Sinema’da düzenlenen seminere, Yozgat Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Uçak, İl Emniyet Müdürü Murat Esertürk, Polis Meslek Eğitim Merkezi (POMEM) Müdürü Zafer Kişi,  Belediye Başkan Yardımcısı Murat Tanışman, Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Karadağ, İl Müftüsü Ali Gülden, Diyanet İşleri Başkanlığı Dini Yayınlar Genel Müdürü Doç. Dr. Fatih Kurt, daire müdürleri ve davetliler katıldı.

muftuluk1-300x199.jpg

Program Çapanoğlu Büyük Camii İmam Hatibi Cemal Şahiner tarafından okunan Kuran tilaveti ile başladı.

Programın açılış konuşmasını yapan Yozgat İl Müftüsü Ali Gülden, Mevlid-i Nebi haftasının önemine değindi.

iha-300x199.jpg

Müftü Gülden, “Mevlidi Nebi Haftası münasebetiyle bir araya gelmiş bulunuyoruz. Pazartesi günü itibariyle bir haftalık süreç Mevlidi Nebi Haftası olarak farklı etkinliklerle ülkemizin genelinde ve dış temsilciliklerimizde idrak edilmektedir. Bu çerçevede bugün “Hz. Peygamber ve Vefa” başlıklı konferansını vermek üzere Dini Yayınlar Genel Müdürümüzü davet ettik. Malumunuz bu yıl ki tema “Vefa” olarak belirlendi. Yaklaşık 2 yıldır geçtiğimiz süreç devletimizin oluşturduğu vefa ekipleri aslında sıkıntılı zamanlarda vefanın ne kadar önemli olduğunu, vefaya ne kadar ihtiyacımız olduğunu hep beraber tecrübe ederek gördük. Ama şunu da biliyoruz ki genel anlamda Rabbimizden başlamak üzere Peygamberimiz ve aşağıya doğru birbirimize karşı ilişkilerimizde de bir vefa kaybı yaşadığımızda bir vaka. İnşallah bu hafta vesilesiyle tekrar gündemimize taşınan bu vefa da Efendimiz esselatu vesselamın vefa örneklerini duyup, dinleyip, okuyup hayatımıza taklit noktasında huzurunuza katkı vermesini Rabbimizden niyaz ederim.” dedi.

muftuluk5-300x199.jpg

Diyanet İşleri Başkanlığı Dini yayınlar Genel Müdürü Doç. Dr. Fatih Kurt ise; “Mevlidi Nebi haftalarımız sevgililer sevgilisi Peygamberimizin dünyaya teşriflerinin yıl dönümü vesilesi kılarak  onu andığımız, anarken anlamaya çalıştığımız, anladıklarımızı hayatımıza taşırma gayret ve çabamızı gözden geçirip, yenileyip, tazelediğimiz bir fırsat mevsimi oluyor bizler için.”dedi.

Kurt, “ Her sene Peygamberimizin hayata farklı bir açıdan, farklı bir başlıkla, farklı bir gözle bakmaya çalışıyoruz. Bu sene “Peygamberimiz ve Vefa Toplumu” başlığı altında Peygamberimizin hayatına yolculuklar gerçekleştiriyoruz. Vefa; sevgi, saygı, sadakat, bağlılık gibi farklı alanları içerisinde barındıran, insana yakışan, insandan doğan, insandan beklenen önemli bir değer ve birçok hasretlik baskınında temel kaynağını oluşturuyor. Yani siz vefalıysanız dost oluyorsunuz. Vefalıysanız sağlıklı oluyorsunuz. Vefalıysanız cömert oluyorsunuz. Vefalıysanız şükrediyor, teşekkür ediyorsunuz. Vefa birçok erdemin ve güzelliğin hayata taşınmasına kaynaklık yapan temel değer. Ve bütün peygamberlerin hayatında görülen, gözlemlenen önemli bir hakikat. Her peygamberin hayatında farklı yönleriyle kendini gösteriyor bize. Hz. Âdem aleyhisselamın hayatına gittiğinizde, hata ve yanlış yaptıktan sonra cezalandırılmasının ardından kulluğunu kaybetmeyerek, haysiyetinin idraki içerisinde bunu lütfederek yaratılanın kulu Âdem, bir kul olarak kendinizi gösteriyor. Hatalıyım, kusurum var, yanlışım var ama beni bağışlayacak olan sensin ve ben senin kulunu bile Allah’a sığınmanın adı olarak ortaya çıkıyor vefa.” diye konuştu. 

Yeniufuk

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.